Segovia – město postavené Římany

Katedrála v Segovii (Španělsko)
Katedrála v Segovii (Španělsko)

Segovia vyrostla na místě původní keltské osada Segobriga, která ležící v dnešním centrálním Španělsku, a v běhu staletí prošla skutečně zajímavým vývojem. Dominantou je hlavně hrad Alcazar, který je doslova zaseknut do skalnatého ostrohu pnoucího se nad dnešním městem, zmínit ale musíme i stavby, které tu zanechali Římané. A kdo má hrad vlastně „na svědomí“? Jsou to arabští dobyvatelé Pyrenejského poloostrova, kteří jej vystavěli ve dvanáctém století – brzy poté ale stavba přešla do křesťanské správy. Ba co víc, velice se zde zalíbilo kastilským panovníkům, nejvíce však slavné Isabele.

Římský akvadukt je jednou z nejzachovalejších antických památek Hispánie

Řeka Rio Frío je od Segovie asi dvacet kilometrů daleko, ale už v antice si s tím dovedli mistrní stavitelé dobře poradit. Římský akvadukt se táhne dlouhou trasu podzemím, aby pak vyšel na povrch jako monumentální stavba v bezprostřední blízkosti města. Samozřejmě, v průběhu staletí byl značně rekonstruován, ale jeho dnešní podoba je na starověkou památku přímo skvělá – zachovalo se skoro maximum možného, alespoň v porovnání s jinými stavbami. Dvacet tisíc žulových bloků, 166 oblouků a proudící voda – co více si přát, když zrovna končí antika? Navíc, na stavbu nebylo použito žádné pojivo, bloky prostě sedí pevně na sobě, to svědčí o mimořádné promyšlenosti ze strany architektů. Akvadukt prochází přímo centrálním náměstím Plaza Azoguejo, takže odtud bude začínat každá turistická výprava…

Město Segovia bylo založeno na místě někdejší bitvy, kde zemřel římský hrdina Hirtuleius v době bojů mezi populáry a optimáty v roce 75 př. n. l. Latinci z něj vybudovali jedno z největších center Hispánie, rozkvět pak pokračoval i po vpádu Maurů. Do Madridu to budete mít asi sto kilometrů, zdejší nadmořská výška kolem tisíce metrů vyzývá k návštěvám hlavně v létě – aneb – očekávejte trochu chládku oproti rozpálenému centru jižněji položeného Madridu.

Největší věhlas poznalo město na rozmezí středověku a novověku, když se zdejší hrad Alcazár stal sídlem katolických panovníků, v celé oblasti také dominoval tehdy velmi žádaný a drahý textilní průmysl. Při prohlídce okolí se rozhodně neztratíte, protože hrad v Segovii je vidět ze všech stran. A o akvaduktu v Segovii to rozhodně platí také, projděte si proto místní Královskou cestu (Calle Juan Bravo) nebo navštivte budovu Alhondiga, někdejší sklad kukuřice dnes slouží především kulturním akcím.

Co si dát dobrého? Nevynechejte jedinečnou sušenou šunku

Jamón je synonymem pro dnešní Španělsko, vždyť právě tato sušená šunka je považována za španělskou delikatesu snad po celém světě. Uzeniny a červené víno na jejich zapití, to je pro moderní Hispánii vážně typické. V Segovii je ve druhé polovině roku hned několik křesťanských svátků, například desátého srpna se slaví den svatého Vavřince.

Za zmínku v tomto malebném městě stojí i katedrála nedaleko Plaza Mayor, ta byla sice dokončena ve druhé polovině šestnáctého století, ale jako poslední stavba svého druhu v Evropě nese výrazné gotické rysy. Když už ale zavítáte do Španělska, rozhodně byste neměli vynechat monumentální komplex El Escorial, založený Filipem II. Habsburkem. Zdejší zahrady vám prostě učarují, sakrální výzdoba jistě jakbysmet.

Booking.com
Aktuální počasí v destinaci
Mapa oblasti
Sponzor
Nejnovější článek
Kam dále?
Reklama