Zámek Dětenice
Jednou z nejnavštěvovanějších lokalit České republiky je oblast Českého ráje. Na samém okraji Českého ráje nedaleko obce Libáň se v této malebné krajině rozprostírá krásný do červena zbarvený zámek Dětenice.
Historie a zajímavosti zámku Dětenice
Pověst praví, že přemyslovský kníže Oldřich nalezl při jednom ze svých honů v lese opuštěné děti. Knížeti se jich zželelo a dětí se ujal. Na jejich počest pak nechal postavit ves a pojmenoval ji Dětenice. Od vzniku zámku v Dětenicích uplynu již mnoho let a vystřídalo se zde také mnoho majitelů. Mezi jednoho z nich patřil i Albert z Valdštejna, který zámek získal v roce 1618. Právě v této době Dětenice prošly barokní a klasicistní úpravou, která zámek zdobí dodnes. Dalším vlastníkem byl Emanuel Řehák, jenž se zasloužil o to, aby zámek byl zpřístupněn veřejnosti. V roce 1948 však bohužel musel Dětenice opustit. V této době se ze zámku stala dokonce na jeden čas internátní škola. Posledními majiteli Dětenic byli manželé Ondráčkovi, kteří se zasloužili o nynější konečnou podobu zámku. Po rozsáhlé rekonstrukci Dětenice zpřístupnili i veřejnosti a Vy se tak právě díky nim můžete do této malebné obce na okraji Českého ráje podívat.
A na co všechno se můžete těšit? Prohlídka zámku zahrnuje návštěvu šestnácti pokojů. Mezi nejoblíbenější pak patří například pánský salonek, jehož stěny jsou vyzdobeny loveckými trofejemi, nástěnými výjevy a dalšími historickými skvostmi. Především dámy si pak jistě patřičně užijí návštěvu dámského salonku, který je celý sladěn do červené barvy. Ve vstupní místnosti můžete obdivovat unikátní sbírku lodních děl. Všechny prostory Dětenic pak zdobí lovecké trofeje, dobový nábytek, ale i vzácné obrazy, křišťálové lustry a celou tuto výzdobu vhodně doplňují stylové hodiny. Hned vedle zámku je pak situována historická krčma, ve které jako by se zastavil čas. Tato místní hospůdka totiž dokonale kopíruje zvyky své doby. Kromě středověkých pokrmů a výborného piva se zde odehrává i kulturní zábava, a to každý den kromě neděle a pondělí. Středověký program pak zahrnuje tance břišních tanečnic za doprovodu dobové hudby. Chybět nemohou ani kejklíři, žebráci, čarodejnice a jiné známé postavy té doby.
Otevírací doba a vstupné
Prohlídka zámku se koná po celý rok, avšak hlavní sezonou je zajisté červenec až srpen, kdy je otevřeno denně od desíti do šesti večer. V květnu, červnu a září je otevřeno stejně s výjimkou pondělí, kdy je zámek pro veřejnost uzavřen. V ostatních měsících, jmenovitě lednu až dubnu a říjnu až prosinci je otevřeno vždy v sobotu od desíti do šesti a v neděli od desíti do pěti odpoledne.
Prohlídka Dětenic zahrnuje různé okruhy, vybrat si můžete jak z klasického, tak i pohádkového nebo strašidelného okruhu. Prohlídka zámku pak stojí pro dospělé 120 Kč, pro seniory a děti od 12 do 15 let 80 Kč a pro děti od 6 do 11 let 50 Kč. Další možností je i návštěva místního pivovaru, která vyjde na 80 Kč (senioři a děti 12-15 let 60 Kč, děti 6-11 let 40 Kč). Zakoupit si můžete i zvýhodněné vstupné zahrnující prohlídku zámku i pivovaru, kdy pro dospělé je to za 185 Kč, seniory a děti 12-15 let 115 Kč a pro děti 6-11 let 90 Kč. Děti do šesti let za žádný druh prohlídky neplatí.
Okolí zámku a tipy na výlet
Jelikož se Dětenice nachází v Českém ráji, není nic lepšího a snadnějšího než navštívit jiná zajímavá místa právě v Českém ráji. Zmínit můžeme například Prachovské skály, které oko turisty přilákají hlavně díky přírodním úkazům, ale také aktivními možnostmi strávení volného času v podobě pěší turistiky. Často navštěvovaným místem je i Hruboskalsko, a to hlavně díky sportovním aktivitám, které se tu provozují. Mnoho horolezců z celé republiky přijíždí právě do této části Českého ráje, aby zdolalo místní hruboskalské skalní město. Pokud Vám nestačila ochutnávka historie v podobě návštěvy zámku Dětenice, vydat se můžete i do nedalekého hradu Trosky.
Zuzana Pospíchalová | 11.8.2013
Aktuální počasí v destinaci
|
7,3°C
|
Předpověď počasí |