Lemesos - kyperské město kde se snoubí historie s modernou

Z ochozu hradu v centru Lemesosu je pěkný výhled na město (Kypr)
Z ochozu hradu v centru Lemesosu je pěkný výhled na město (Kypr)

Druhé největší město Kypru Lemesos obývá na 230 tisíc lidí. Nachází se na samém jihu ostrova, v zálivu Akrotiri a je rovněž největším přístavem tohoto malého ostrovního státu. A co tu najdeme zajímavého?

Lemesos, nebo chcete-li Limassol, nabízí k prohlídce ruiny někdejšího starověkého města, které bylo tehdy známé pod názvem Amathus a například i archeologické naleziště Kourion, kde se nachází rozvaliny někdejšího chrámu řeckého boha Apollona.

V centru města najdete spleť úzkých uliček se spoustou hospůdek a barů. Pokud jste cestovatelé zaměření na památky, tak asi nevynecháte středověký hrad v centru města. V útrobách hradu je skromná expozice, ale z ochozu hradu je krásný výhled na město. V areálu hradu je i menší expozice archeologických artefaktů.

Pěknější hrad najdete pár kilometrů za Lemesosem. Jedná se o středověký hrad Kolossi (na Kypru je hradů „jen“ devět), který byl vybudován francouzskými rytíři na začátku třináctého století. Původní stavbu, která je vzdálena od samotného města asi 14 kilometrů směrem na jihozápad, doplnila pak i kaple. Ta byla postavena na počest toho, že se zde oženil Richard Lví Srdce se svou nastávající, princeznou Berengarií Navarrskou v roce 1191. Hrad v současnosti slouží jako středověké muzeum, kde si můžete prohlédnout nejen děla, ale i některé umělecké předměty této doby. Fotogalerii hradu Kolossi najdete zde.

Zajímavá jsou pak i další místní muzea. Archeologické muzeum představí historii této lokality od neolitu až po období nadvlády Říma, muzeum věnované místnímu umění se pak nachází v nezvykle zachovalém starém domě a prohlédnout si ti můžete mimo jiné zajímavé lidové kroje. A až se tím vším unavíte, láká k procházce třeba veřejný park, kde rostou eukalypty a cypřiše. V Limasolu je i malá zoo, kde jsou tygři, opice, mufloni nebo třeba pelikáni.

V samotném „novém“ městě, které je poměrně moderní, pak sídlí několik velkých firem a hotelů, takže tu asi moc turisticky zajímavých míst už nenajdete. Lemesos je ale proslavený místními festivaly, které jsou spojené hlavně s živou hudbou a spoustou vína. Pokud sem zavítáte v září, užijete si těchto dvou záležitostí asi opravdu dost.

Pokud stále zvažujete, zda se při vaší dovolené na Kypru vydat i do Lemesosu, tak vám v rozhodování třeba pomůže naše fotogalerie

Booking.com