Velký bazar v Istanbulu
Kdo někdy navštívil turecký Istanbul, zcela jistě si nenechal ujít jednu z nejlákavějších atrakcí tohoto města, kterou je Velký bazar(možná známější jako Grand Bazaar, turecky Capali Carsi). V labyrintu úzkých uliček, kde se tísní tisíce stánkařů, si přijdou na své nejen milovníci nakupování, ale i všichni, kteří touží prostě po tom nasát atmosféru maloasijské perly nad Bosporem.
Mohlo by se sice zdát, že nakupování je výsadou moderních turistů, opak je však pravdou. Tento gigantický trh má své historické kořeny již v polovině patnáctého století: podnět k založení bazaru poskytl sám sultán Mehmed II., který se zasloužil o dobytí byzantské Konstantinopole a přeměnil ji na muslimskou. Bazar tak funguje už více než půl tisíciletí. Neobyčejně rozsáhlé tržiště je přístupné hned osmnácti branami, zastřešený prostor ukrývá kromě zmiňovaných obchodů také celou řadu restaurací, dílen, kaváren, skladů a neodmyslitelných mešit. Kdo najde odvahu vstoupit dovnitř, neměl by počítat s tím, že se v tomhle bludišti vyzná. Neexistují žádné oficiální plánky, rozmístění stánků se navíc často obměňuje.
Jestliže vám některý stánek padne do oka, už ho podruhé patrně nenajdete, pokud se na chvíli vzdálíte. Velký bazar se během staletí postupně rozšiřoval do všech světových stran, takže dokonce celou okolní čtvrť lze nazvat jedním velkým trhem. S turisty se zde pochopitelně počítá, někteří obchodníci však cílí spíše na místní – ti jsou koneckonců na přítomnost bazaru zvyklí už vskutku dlouhou dobu.
Už od počátků zde sídlí obchodníci více i méně poctiví, ale většina z nich pečlivě platí daně a jen zřídka se vám stane, že by vás někdo cíleně ošidil. Základem tureckého obchodování je samozřejmě smlouvání, takže se neděste, jestliže se vám nějaké zboží zdá příliš drahé. Nebojte se jeho cenu snížit pomocí debaty s prodavačem. Platí totiž, že turečtí obchodníci jsou příjemně naladění a rádi s vámi uzavřou i (pro sebe) méně výhodný obchod, než aby vás nechali odejít s prázdnou.
Pro nákup v istanbulském bazaru je lepší vyhradit si klidně i celý den. Než totiž dokážete obhlédnout veškeré vystavené zboží (zpravidla se jedná o textilní výrobky, koberce, tašky, šperky, místní kulinářské speciality, ale vlastně cokoli, na co si vzpomenete, je to bez urážky takový „bleší trh“), slunce se velice rychle začne klonit k západu. K odpočinku můžete využít nespočet restaurací, které sídlí na střeše bazaru, kde by vaše volba měla být jasná: kdo neokusí místní kebab, jako by v Turecku snad nikdy nebyl. Zapijte ho pak nejlépe lokálním čajem (pivo bude trochu problém, nechte si jej spíš na doma J) – tento nápoj se zde totiž pyšní překvapivě specifickou chutí a hlavně dlouhou tradicí (na rozdíl od mýtu jménem turecká káva).
Marek Kos | 10.9.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
10,2°C
|
Předpověď počasí |