Horský masiv Monte Amiata dokresluje obraz Toskánska a nabízí sirné lázně

Monte Amiata v Toskánsku (Itálie)
Monte Amiata v Toskánsku (Itálie)

Toskánsko je regionem Itálie s převážně rovinatou, místy zvlněnou krajinou. Ovšem hora, respektive celý horský masiv Monte Amiata v provincii Siena, je znakem toho, že i zde můžeme najít horskou oblast. Masiv je vidět po celém okolí a je přírodním symbolem místní krajiny. Je to vyhaslá sopka, jejíž vrchol leží ve výšce 1738 m. n. m. Poslední erupce této nyní již nečinné sopky je datována cca před 180000 lety. Byly zde objeveny díky vulkanické činnosti sirné prameny, které jsou dodnes využívány jako léčebné. Lázeňské městečko Bagno Vignoni ve středověkém stylu těmto pramenům vděčí za svůj úspěch. Vrcholy Monte Amiata jsou vhodné i pro lyžaře a vede zde spousta turistických tras a cyklostezek. Vrchol je nejvyšším bodem Toskánska a zároveň druhou nejvyšší sopkou Itálie.

Chcete-li v Toskánsku navštívit hory, pak je Monte Amiata patrně jediným cílem pro horskou turistiku v jinak poměrně rovinaté krajině. Díky poloze je z vrcholů jedinečný výhled na prakticky celé Toskánsko. Sníh se na vrcholcích drží takřka po celý rok a proto je oblast vyhledávaná i pro lyžování, kterého si jinak v Toskánsku příliš neužijete. V podhorských vesničkách se pěstuje víno, zatímco se díváte na zasněžené hřebeny hor. Oblast masivu Monte Amiata zahrnuje okolní městečka, jako Arcidosso, Seggiano, Castel del Piano a další. Arcidosso je ukázkou typického středověkého městečka s mohutnými hradbami, ve kterém se po celý rok koná spousta místních akcí a festivalů.

Lázně Bagno Vignoni se zde nacházely již v antických dobách a dnes je dnes aktivních 36 pramenů, které tryskají z hloubky až 1 kilometr. Voda byla přiváděna od antických časů důmyslným systémem korýtek tesaných do skalního podloží. Zajímavá vyhlídka je z hradu Vignoni, dominantou oblasti Orcia. Dnes je v lázních příjemné termální koupání.

Monte Amiata je vyhledávanou oblastí pro horskou turistiku a možnosti toulání se po kopcích v neporušené přírody. Podobný zážitek uprostřed přírody nabídne také přírodní park Maremma jihozápadně od tohoto masivu. V obou lze najít neporušená místa v přírodě, pokaždé s jinou atmosférou. Maremma navíc nabídne pozorování divoké přírody u pobřeží, kdežto Monte Amiata je daleko od pobřeží. Nejbližší vodní plochou je jezero Lago di Bolsena a Lago di Trasimero. Klid a příroda v Toskánsku, to je masiv Monte Amiata s antickými lázněmi.

Booking.com