Hévíz - lázeňské město u Balatonu

Hévíz (Maďarsko)
Hévíz (Maďarsko)

Proslulé lázeňské středisko Hévíz se nachází na jihozápadě Maďarska, zhruba nějakých šest kilometrů jezera Balaton. V současné době má Hévíz zhruba pět tisíc obyvatel a patří mu čestné druhé místo z hlediska turistické atraktivity – samozřejmě hned za Budapeští. A co zajímavého že tu vlastně můžeme navštívit? Je to například promenáda Schulhof, kostel Egregyi pocházející ze 13. století, hrob římského vojáka a historické vily. Ale najdete tu ještě něco jiného, něco co láká každoročně zhruba milion turistů z celé Evropy.

Hévíz (Maďarsko)

Ano, samozřejmě, tyto turisty sem nejvíce lákají místní lázně, které stojí v bezprostřední blízkosti největšího evropského termálního jezera Hévízi-tó. O léčebných účincích zdejších termálních pramenů se vědělo už v antických dobách, první písemná zmínka o městě Hévíz ale pochází až z poloviny čtrnáctého století a zdejší lázně začaly být vyhledávanou atrakcí teprve v posledních dvou staletích (ale je to na stranu druhou i tak poměrně dlouhá tradice). Návštěvníci určitě uvítají i stoprocentně čistý vzduch (v porovnání se smogem našich měst je to přímo nádhera) a teplotu vody v jezeře, která neklesá ani během zimních měsíců pod dvacet stupňů Celsia. Ale dobře, Hévíz samozřejmě nejsou jen lázně. V okolí tohoto krásného městečka toho najdete mnohem více. Pokud máte rádi přírodu, nevynechejte v žádném případě návštěvu Národního parku Balatonfelvidék.

Hévíz (Maďarsko)

A v případě, že patříte mezi obdivovatele a nadšené konzumenty tekuté révy, zdejších více než tisíc hektarů úrodných vinic Vás zaručeně dostane. Samozřejmě, Maďarsko je (nejen) vlastí Tokajského vína, poměrně známý je i zdejší Bikavér (tedy vlastně Býčí krev – pokud Vás zajímá, proč se Bikavéru říká Bikavér, je to celkem dlouhá historie, která je vylíčena zase v jiném článku o městu Eger :-), zdejší klima prostě vinné révě doslova a do písmene přeje. V samotném Balatonfelvidéku (vinařská oblast se nazývá Badacsony) se zase pěstuje Vlašský ryzlink nebo Pinot Noir. Tamní vína, která se zde prokazatelně pěstují už více než tisíc let, jsou také mimochodem specifická vyšším obsahem kyselin. Když se na skok vrátíme k místní přírodní scenérii, najdete tu třeba jezero Malom, jezerní jeskyně v Tapolce a mnoho dalšího. V okolí Hévízu je pak i zřícenina středověkého hradu v Sümegu, zapomenout nesmíme ani na zámek FesteticKeszthely, kde se nachází knihovna Helikon. A když už se vydáte na turistickou pouť napříč celým Maďarskem, neopomeňte určitě lokality jako Sárvár nebo Szombathely. Sárvár je rovněž proslulým lázeňským letoviskem, podobně jako Hévíz a Szombathely zase zaujme díky několika architektonickým skvostům.

Booking.com