Hrad Loket je jedním z nejslavnějších českých hradů

Hrad Loket (Česká republika) - Photo by Martin Kunzendorfer
Hrad Loket (Česká republika) - Photo by Martin Kunzendorfer

Více než osm století historie majestátní stavby hrdě se pnoucí se nad řekou Ohří je skutečně znát, hrad Loket v sobě snoubí prvky gotiky a románského slohu, jde o skutečný kamenný skvost Karlovarského kraje. Má za sebou pohnutou historii, několik pokusů o dobytí, pohříchu často neúspěšných. Dnes je Loket dějištěm řady kulturních akcí, konají se zde třeba i svatby. Co všechno zde můžeme obdivovat?

Spoustu ceněných sbírek – mimo jiné je zde uložený i meteorit

Jeden z mála hradů, který nabízí obrovské poznání i z hlediska vědy. Zdejší stará lékárna nebo vzácné minerály, ale také loketský meteorit (respektive jeho menší část), jenž spadl v oblasti v roce 1422 prostě stojí za vidění. Měl mít zhruba metrák, velikost koňské hlavy, jeden z největších „českých“ meteoritů v historii. A to samozřejmě není vše, pojďme si postupně projít další komnaty…

Navštivte zdejší sklepní vězení a budete mít hned zásadní představu o tom, jak se ve středověku mučilo. Není to nic pro slabé povahy, protože figuríny z plastu se hýbou a můžete slyšet i kvílení potrestaných. Pokud se zajímáte o historické zbraně a vůbec bitevní komponenty od středověku dále, zdejší expozice vás rozhodně také potěší. Umění také nezůstává stranou, prohlédněte si i zdejší nástěnné malby s puncem gotiky z dob Václava IV. Nechybí ani sbírka vzácného porcelánu z minulého a předminulého století.

Žulový masiv nad Ohří měl být přírodní pevností, která odolá každému nájezdu

Královský hrad Loket byl umístěn na vysoký žulový masiv, odkud jej nemohli dobýt ani husité, a i švédská vojska v době třicetileté války měla s podobným úkolem spoustu práce. Hrad patřil nejen do majetku českých králů, ale i některých slavných rodů – vlastnili jej Šlikové nebo páni z Plavna, jistou dobu sloužil také jako rozsáhlá věznice. Hrad, který pravděpodobně založil český panovník Vladislav I., dal vzniknout i rozsáhlému podhradí, jež bylo později pozdvihnuto na královské město. První písemná zmínka o hradu je z roku 1234. Jistou dobu zde byl vězněn i budoucí římský císař Karel IV., Loket hodně utrpěl i během třicetileté války, nejen díky dobytí Švédy, ale i pro morovou epidemii. Od roku 1992 je Loket opětovně ve správě města, které se o něj v posledních letech stará přímo příkladně.

Pro návštěvníky je hrad Loket přístupný denně, a to dokonce po celý rok! Obvyklá otevírací doba hradu Loket je v zimě mezi devátou ranní a čtvrtou odpolední, na jaře a na podzim se ještě o hodinu odpoledne prodlouží, aby pak byla během prázdnin až do půl sedmé večer. Rodinné vstupné i s průvodcem se vejde do čtyř stovek, jednotlivci mohou přijít za 110 Kč (130 s výkladem). Fotit se tu samozřejmě smí, povolení stojí pouhou dvacetikorunu. Každoročně se tu koná několik koncertů, ať už jde o klasickou nebo populární hudbu. Nechybí samozřejmě ani divadelní představení, vždyť na Lokti to kulturou jenom kvete. Užijte si i rytířské slavnosti nebo vinobraní.

Loket je situován zhruba na půli cesty mezi Sokolovem a Karlovými Vary

Kousek od Sokolova, ale také Karlových Varů nebo Mariánských Lázní. Loket je podobně jako ve středověku křižovatkou důležitých cest, nedaleko je třeba i Cheb, Kynšperk nad Ohří nebo Františkovy Lázně. K Lokti se dnes dostanete už snadno, nabízí se pěší túra, automobil a vynikající je i vlakové spojení. Samotné město má asi tři tisíce obyvatel a žije samozřejmě hlavně turistickým ruchem, dominantou je zde kostel svatého Václava z patnáctého věku nebo o dvě staletí mladší budova radnice.

Booking.com