Zámek Kratochvíle je renesanční ozdobou jihu Čech

Zámek Kratochvíle (Česká republika) - Photo by Martin Kunzendorfer
Zámek Kratochvíle (Česká republika) - Photo by Martin Kunzendorfer

Nedaleko Prachatic bychom našli originální lovecké sídlo šlechty pro letní měsíce, dnes skutečný skvost architektury šestnáctého století, renesanční zámek Kratochvíle. Italský stavitel Baldassare Maggi při stavbě myslel na svou domovinu, Vilému z Rožmberka po letech předal originální stavbu uprostřed lesů a rybníků jeho jihočeského panství. Renesanční interiéry plné manýristických maleb, aleje zvoucí k odpočinku, místo, kde se měl odehrávat děj slavného Vančurova románu. Co ještě chtít více?

V Jihočeském kraji z hlediska návštěvnosti je Kratochvíle spíše Popelkou

Na zámek Kratochvíle každoročně zavítá několik desítek tisíc lidí, v rámci jihočeského regionu ale nejde o nejslavnější památku. Samozřejmě, konkurence jako zámek Hluboká, hrad Rožmberk nebo zámek Český Krumlov má své nezaměnitelné kouzlo a zapomenout nesmíme ani na České Budějovice. Přesto, dobře obstát v takové síle je známkou velkého úspěchu. Konec starých časů, jak má být – Vančurovi by se jistě zalíbilo i filmové zpracování, které se však natáčelo pro rozhodnutí Jiřího Menzela jinde.

Čtveřice prohlídkových tras, na své si přijdou i milovníci sakrální architektury

Zámek nabízí celkem čtyři prohlídkové trasy, začneme v renesanční vile a postupně se přesuneme až do zámecké zahrady, jejíž prohlídka je vždy ke vstupence gratis. Od konce března do konce října je připraven prohlídkový okruh se zaměřením na rožmberskou vilu, zdejší interiéry patří památce Petra Voka. Projdeme si jeho pracovnu, ložnici a mistrnou výzdobu, která v současné době prochází náročnou restaurací. Pokochejte se osobitými portréty posledních z rodu Rožmberků, prohlédněte si Zlatý sál nebo Dvořanskou světnici, nahlédněte i do místní Přípravny jídel. A co lázeň? I tu si renesanční velmoži rádi dopřávali, vždyť středověk a jeho hrubost byl již na hony vzdálen…

Za vstup na hlavní prohlídkovou trasu zaplatíte něco málo přes stovku, na prohlídku si vyhraďte zhruba hodinu. Pokud chcete spojit architekturu sakrální a světskou, nabízí se prohlídkový okruh číslo dvě – cenově vyjde na 130 korun. K rožmberské vile se tu přidá kostel Narození Panny Marie, ve zdejším interiéru najdete odkaz na německé renesanční umění v podobě díla Georga Widmana. Na závěr se pak v každém případě nabízí procházka v zámeckých zahradách, podívejte se, jak se pěstovaly v raném novověku četné bylinky, projděte si nádherné aleje a ochutnejte atmosféru originálního jihočeského panství.

Zámek pořádá četné kulturní akce, můžete si zde dohodnout i svatební obřad

Snad jako na všech panstvích napříč celou Evropou, i zde se pořádají různé společenské události. Církevní i světské svatby lze samozřejmě také domluvit, stačí jen kontaktovat správce areálu, kterým je Národní památkový ústav v Jihočeském kraji pro podrobnosti. Na půli cesty mezi Vodňanami a Prachaticemi, nedaleko od Českých Budějovic a Hluboké, se tak nachází jedna z největších jihočeských architektonických perel – při projížďce po kraji rozhodně nevynechat!

Booking.com