Hory v Albánii
Hory v Albánii

Albánie, známá také jako „Země orlů“, jeden z vůbec nejchudších států Evropy, se nachází na jihovýchodě Balkánského poloostrova. Přesto, že je jen o velmi málo větší než třetina naší republiky, její břehy omývají hned dvě moře, a to Jaderské a Jónské. Dříve byla Albánie spíše zapomenutou zemí, kde lišky dávají dobrou noc než turistickým centrem, dnes už je ale poměrně otevřená a k návštěvníkům velmi přátelská.

Když řeknete dovolená Albánie (?), tak většinu napadne, že si prohlédne historické centrum v Tiraně, ale turisté zde také poznávají krásnou přírodu, zejména pak Albánské Alpy rozprostírající se na severu země na hranicích s Černou Horou. Zajímavosti Albánie tím rozhodně ještě nekončí…

Cesty jsou tu někdy všelijaké, ale místní vám vždy rádi pomohou

Jakmile přijedete do Albánie, jistě vás jako první věc zarazí věk obyvatel. Přesto, že je země velmi malá, v porovnání s jinými státy má velmi vysokou porodnost a velmi mladé obyvatelstvo. Ať už ale lidé na ulici nebo úřady, všichni jsou zde k turistům velmi milí. Dokonce pokud vás zastaví policisté, nejspíš si s vámi budou chtít spíše popovídat než vás pokutovat. Problémem může být občas jazyková bariéra, nejvíce zde využijete angličtinu a italštinu, občas ale budete potřebovat spíše své končetiny a ochotu místních, kteří vás často radši dovedou na místo než složitě popisovat cestu. A ne, nebude vás to nic stát, budou ještě šťastní, že vám pomohli.

Místa, která musíte určitě navštívit? Kromě Tirany je to třeba přístavní Drač, ze kterého přímo dýchá tisíciletá historie. Najdete tu mešitu, věž postavenou v patnáctém století Benátčany, ale i římský amfiteátr, o architektonické skvosty tu tedy vůbec nebude nouze. Na severu země je Skadar, na nějž budete mít krásný výhled z proslulé pevnosti Rosafa. Do třetice se podíváme opět na jih, město Vlora je živoucí památkou na někdejší otomanskou nadvládu. Pevnost ze šestnáctého století, postavená právě Turky, vám doslova vezme dech. Albánie ale určitě není jen o historii…

Krásným výletem ale může být cesta do hor, kde naleznete mnoho malých vesniček, ve kterých jako by se zastavil čas. Nedoporučuje se sem dopravovat autem, neboť tyto vesničky často spojuje jen prašná cesta, někdy dokonce jen pěšinka. Zachovalo se zde i nižší postavení žen, pokud tedy cestujete v páru, vyhnete se nepříjemné situaci, zeptá-li se na cestu raději muž.

Nádherná příroda, přesně to řeknou o Albánii jako první všichni cestovatelé

Kromě horských oblastí můžete také procestovat povodí řeky Drin se třemi přehradami, které se vyznačují svou důležitostí v oblasti energetiky. Dále v Albánii můžete nalézt národní park Thethi, který je většině Čechů znám díky pohoří Bjeshket e Namuna, také známému jako Prokleté hory. Zde se kdysi ztratila skupinka tří Čechů. Nikdy nebylo zjištěno, jestli se jim stala osudnou příroda kolem či na nich byla vykonána ona známá krevní msta.

Od té doby byla Albánie považována za nebezpečnou, dnes se zde ale opravdu nemusíte ničeho bát. Jistě, krevní mstu zde místní sice stále vykonávají (zejména ve venkovských a horských oblastech), abyste se ale dostali do podobných problémů, museli byste někoho zabít, znásilnit nebo smrtelně urazit. Dalším vzácným místem, které byste měli navštívit je jeden z nejkrásnějších a největších divů Albánie – Kaňon na řece Osum. Ten osloví jistě nejen milovníky přírody, ale také třeba fotografy či vodáky.

Albánské speciality? Jehněčí maso na tisíc způsobů, jak je na Balkáně zvykem

Co se týče místního stravování, rozhodně se zde nemusíte bát potravin jako například v Egyptě. Jistě si před jídlem řádně umyjte ruce, jídlo ale bývá připraveno skvěle – zejména pak skopové maso, které v Albánii často zachutná i těm, kteří jej normálně nejí. Na pobřeží pak můžete samozřejmě ochutnat škálu mořských plodů a ryb, zeleniny ale také zde najdete všudypřítomný kebab či pizzu. Specialitou také mohou být místní vína či kávy.

Pokud byste se tedy rozhodli poznat krásy Albánie, jistě oceníte, že vám budou stačit stejné doklady, jako do jakékoliv jiné země Evropské unie. Vízum není zapotřebí tehdy, pokud budete na cestě maximálně devadesát dnů. Nelekejte se však, pokud si budete peníze převádět do albánských leků, či budete kupovat první věc v Albánii. Částky jsou zde velmi odlišné, tisíc českých korun je v přepočtu okolo 5250 ALL (albánských leků). Pozor dávejte také při dorozumívání, neboť pokud Albánci kroutí hlavou je to ano, a naopak naše kývnutí pro souhlas pro ně znamená nesouhlas. Cesta železnicí bude pohodlná, ale bohužel dost zdlouhavá, autobusová spojení také nefungují zrovna na jedničku. Vše si ale vynahradíte pohledem z okna, protože takovou přírodu u nás mnohdy nemáme…

  Booking.com