Tihany je okouzlující levandulová oáza na Balatonu

Benediktinské opatství v Tihany (Maďarsko)
Benediktinské opatství v Tihany (Maďarsko)

Při cestě k Balatonu nevynechejte návštěvu Tihany. Jedná se o kopcovitý poloostrov vulkanického původu na severovýchodní straně jezera. Nabízí krásný výhled, památky, tradiční architekturu, příjemnou atmosféru a spoustu levandule.

Poloostrovu dominují dvě vysoké štíhlé věže barokního kostela, který je součástí benediktinského opatství, založeného v roce 1055, stojícího nad městečkem Tihany. Exteriér kostela působí stroze, interiér je však překvapivě bohatě zařízený a zdobený. Během srpna se zde konají varhanní koncerty.

V budově přilehlého kláštera si můžete prohlédnout expozici Muzea opatství, lapidárium a pamětní pokoj posledního maďarského krále Karla IV. Habsburského.

Podél areálu byla vybudována promenáda (Pisky sétány), která poskytuje úžasný výhled na Balaton a okolí.

Za zmínku stojí také křížová cesta, která byla vybudována na blízkém kopci. Její jednoduchá, bíle natřená, zastavení ladí s budovami opatství.

Při procházce městečkem Tihany můžete obdivovat místní tradiční architekturu. Domy s rákosovou střechou pocházejí z 18. století a jsou památkově chráněné. Některé z nich se staly skanzeny (Halászcéh ház a Parasztgazda ház), jiné slouží jako obchody se suvenýry nebo restaurace a v některých se dodnes bydlí.

Celý poloostrov byl v roce 1952 vyhlášen přírodní chráněnou oblastí. Jihozápadní část není přístupná automobilům. Díky tomu je toto místo velmi klidné. Na mnoha stezkách pro pěší se můžete kochat nedotčenou přírodou. Díky speciálním mikroklimatickým podmínkám zde vznikla specifická fauna a flóra. Na Tihany najdete také geologickou raritu – horninu gejzirit, která vznikla vysrážením opálu z termálních pramenů.

Na mnoha místech na poloostrově narazíte na levandulová políčka. V červnu se zde koná tradiční levandulový festival doprovázený různými kulturními akcemi. V této době je umožněn i samosběr této rostlinky. Ve stáncích a obchodech se suvenýry můžete celoročně zakoupit levandulové dekorace, kosmetiku a různé pochoutky provoněné levandulí, například zmrzlinu, sušenky, limonádu a dokonce i pivo.

V severní části chráněné oblasti se nachází poustevnické sídlo z 11. století. Mniši si zde do čedičové skály vytesali svá obydlí a některé domky zůstaly zachovány až do dnešní doby.

Zajímavé jsou také přírodní vyhlídky, které nabízejí krásné pohledy na jezero Balaton. K nejznámějším patří vulkanitové útvary Aranyház (Zlatý dům) a Kiserdő tető (Střecha lesa).

Z Tihany se (i s autem) snadno dostanete na protější břeh Balatonu přes vodu. V létě odsud jezdí přívoz do města Szántód.

Booking.com