Slavné osobnosti Mexika
Velká země, velcí lidé. Ano, i Mexiko zrodilo mnoho dějinných velikánů, kteří jsou inspirací i pro moderní dobu. Nešlo vždy jen o sportovce či politiky, ale i umělce a jiné. Za největšího Mexičana všech dob bývá často označován Benito Juaréz (1806 – 1872). Někdejší prezident, který proslul i jako bojovník za nezávislost Mexika na francouzských okupantech, původem indián z kmene Zapoteků.
Když už jsme u politiky, nelze nezmínit Emiliana Zapatu (1879 – 1919), lodivoda slavné Mexické revoluce, která smetla diktátora Díaze a přinesla řadu sociálních a ekonomických změn. Jeho jménem je dodnes spojeno s partyzánským hnutím na jihu Mexika. Spolu s ním musíme zmínit i generála Pancha Villu, který měl na úspěchu této revoluce bezesporu více než lví podíl.
Fanouškům literatury jistě nebude neznámé jméno Carlos Fuentes (1928 – 2012). Autor tvořící v duchu takzvaného magického realismu, jenž napsal romány jako Gringo viejo (filmové zpracování Starý gringo) nebo Aura, se několikrát objevil i u nás.
Manuel María Ponce (1882 – 1948) je pro své krajany tím, čím je pro nás třeba Antonín Dvořák. Špičkový hudební skladatel, který představil mexickou hudbu celému světu – přesně to o něm mohou Mexičané bez jakékoliv nadsázky hrdě prohlásit.
Asi nejslavnější Mexičanka všech dob, Salma Hayek (která ji nakonec osobně ztvárnila i v biografickém filmu) jistě promine, je určitě Frida Kahlo (1907 – 1954). Autorka takřka sto padesáti surrealistických maleb a proslulá milenka Lva Trockého, která žila dlouhá léta ve stínu svého manžela Diega Rivery.
Salma Hayek (*1966) má za sebou více než tři desítky filmů (jedním z nich je i Desperado, který svým názvem inspiroval zakladatele našeho cestovatelského webu při jejich cestě po Mexiku v roce 2000), a v roce 2003 byla nominována na prestižního Oscara za svou roli ve filmu … samozřejmě, že Frida. Rodačka z Veracruzu za svůj úspěch vděčí i pohledné tváři a některými škarohlídy nebývá brána jako „plnohodnotná herečka“, často je tím prvním, co se mnoha lidem vybaví při slově „Mexiko“. Jedním z nejznámějších mexických herců je pak Diego Luna (*1979), jenž celosvětově proslul například svou rolí ve sladkobolném snímku Hříšný tanec 2.
Věděli jste, že i Mexiko má svého kosmonauta? V roce 1985 se jím stal Rodolfo Neri Vela (*1952), jenž se stal 195. člověkem, jenž se kdy vydal do otevřeného kosmu. Stalo se tak samozřejmě v americkém raketoplánu, Mexiko totiž nemá na podobné aktivity prostor ve svém státním rozpočtu.
Dobře, dobře, ale Mexiko musí mít určitě i nějaké sportovce. Pochopitelně, vždyť jedním z nich je pilot Formule 1 Sergio Pérez, jenž v roce 2013 závodil ve stáji McLaren. Spíše za vtipálka je považován Hubertus Prinz von Hohenlohe (*1959), který má s mexickým současně i lichtenštejnské občanství a jak jeho jméno napovídá, má tak trochu šlechtický původ. Díky tomu, že je mexickým rodákem, reprezentoval tuto zemi na nedávné zimní olympiádě v Soči v alpském lyžování.
Nejoblíbenějším sportem je v Mexiku určitě fotbal. Zmínit na tomto místě musíme rekordmana v počtu reprezentačních startů Cuauhtémoca Blanca (*1973), bývalou hvězdu španělské Barcelony a kapitána národního týmu Rafaela Márqueze (*1979) nebo ostrostřelce Manchesteru United Javiera Hernándeze (*1988). Velkou pozornost v současnosti poutá i brankář Giullermo Ochoa (*1985), jenž dotáhl Mexiko až do osmifinále světového šampionátu v Brazílii 2014. Největším úspěchem mexického fotbalu je ale poslední letní olympiáda – jejich mužstvo ve finále porazilo Brazilce a získalo zlaté medaile.
Vavříny sbírá i olympijský vítěz z Pekingu Giullermo Pérez, jenž závodí v taekwondu. Totéž pak můžeme říci i o jeho sportovní kolegyni Marii del Rosario Espinozové.
A na závěr jedno slavné jméno z dávné historie. Montezuma II. (asi 1465 – 1520) byl aztéckým panovníkem, za jehož vlády padla velká indiánská říše do rukou španělských dobyvatelů.
Marek Kos | 21.11.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
10,2°C
|
Předpověď počasí |