Karavan je ideální pro nezávislé cestování

Obytné auto je ideální pro poznávací dovolenou
Obytné auto je ideální pro poznávací dovolenou

Také touto dobou rekapitulujete své cestovatelské zážitky uplynulého roku? Je fakt, že letošek cestování příliš nepřál, a tak většina cestovatelů a turistů přesouvá své plány na příští rok. Těžko odhadnout, jak se bude vyvíjet situace s Covidem, proto bude lepší, naplánovat si příští dovolenou co nejvíce nezávisle. Pro nezávislé cestování je nejlepší volbou obytné auto neboli karavan.

Obytné auto nemusíte hned kupovat, ale můžete využít služeb půjčovny obytných aut a karavanů. Potřebujete k tomu samozřejmě platný řidičský průkaz skupiny B a pokud zatoužíte po obytném přívěsu je vhodné mít řidičák skupiny B + E. U menších vozidel a přívěsů se vejdete i do oprávnění B.

Kdy je lepší obytný přívěs a kdy zvolit obytný vůz?

Jedno hledisko může být finanční, protože obytné přívěsy jsou na pronájem levnější. Spíše ovšem zvažte, jaký druh dovolené chcete prožít. Pokud se chcete přesouvat každý den na jiné místo, zajímavosti rádi objíždíte na kole a občas chcete přenocovat mimo camp, tak je lepší obytné auto. Obytňák je také rychlejší na silnici a nemá rychlostní omezení jako přívěs.

Obytný přívěs je lepší volbou, když chcete zůstat na jednom místě několik dní. Přívěs zaparkujete v kempu, rozděláte si kempovací nábytek a autem můžete objíždět okolí. Přívěs je stále na místě, nemusíte pokaždé uklízet nádobí a vybavení, když si chcete vyrazit na krátký výlet. Autem můžete zajet do centra měst a třeba zaparkovat v podzemních garážích v Miláně jen 200 metrů od slavného Dómu. To s mohutným obytným autem bohužel udělat nemůžete. Nevýhodou obytného přívěsu je horší manévrovatelnost celé soupravy a hlavně pomalost. S běžným obytným přívěsem můžete jezdit jen 100 km v hodině a pokud vaše souprava přesáhne hmotnost 3,5t, tak v některých zemích jen 80 km/h.

Kam vyrazit?

Zemí zaslíbenou pro karavany je Francie. Má hustou síť kempů různých kvalitativních úrovní a mnohé z nich servisem spíše připomínají hotelové resorty. Určitě vás nezklame Itálie nebo sousední Rakousko. Pokud chcete jet s karavanem k moři, je lepší si rezervovat kemp i s několika měsíčním předstihem. Bez rezervace můžete uprostřed léta zjistit, že je všude obsazeno a první volný plac najdete až ve vnitrozemí 40 km od moře.

Kam vyrazíte je samozřejmě jen na vás. Výhodou karavanu je, že když se vám tam nebude líbit, šlápnete na plyn a přesunete se někam jinam. Tak si to užijte!

Booking.com