Baroko a hraběnka Marie, to je zámek v Kuníně u Nového Jičína

Zámek Kunín (Česká republika)
Zámek Kunín (Česká republika)

Klasické venkovské sídlo z dob baroka, které vlastnila dlouhá léta rodina Harrachů. Dnes tu stojí dvoupatrový barokní zámek, jenž se dočkal na přelomu tisíciletí velkolepé přestavby. Bylo to rozhodně zapotřebí, neboť díky válečným a poválečným událostem se ze zdejších zdí ztratilo mnoho krásného a stavba sloužila dokonce jako ubytovna brigádníků nebo strategický sklad pro lékárny v okolí.

Možná vám trochu připomene slavnější Salcburk

Tak jako je třeba radnice v Liberci podobná té vídeňské, vám možná zámek Kunín bude připadat jako napodobenina salcburského Mirabell. Stavba započala v první polovině osmnáctého století, mělo jít o venkovské sídlo hrabat Harrachů a doba, kdy se dočkal Kunín největší slávy, je spjatá s hraběnkou Marií. Její nešťastný osobní život, kdy nemohla mít dětí, se jí povedlo naplnit péčí o druhé – založila totiž školu, která vyučovala děti v moderním duchu a školními škamny zde prošel například i sám František Palacký, jenž na svá mladá léta velmi rád vzpomínal.

 

Pro návštěvníky je dnes k dispozici na šestnáct historických pokojů, kde o bohaté vybavení není žádná nouze. Prohlídkové okruhy vás zavedou třeba do Čajovny, Velkého sálu nebo Žlutého pokoje s typicky empírovým zařízením. Nechybí ale ani prostorná obrazárna a učebny zámecké školy, ve kterých jasně uvidíte, že učit se v minulých generacích nemuselo jen bezduše a suchopárně. Naopak, děti sem byly přijímány bez rozdílu, kritériem nebyla národnost, ale dokonce ani sociální vrstva, do níž byli patřili páni rodičové. Zámecký ústav fungoval mezi léty 1792 a 1814.

Komínový systém, který nemá obdoby

Zajímavostí na zámku Kunín je bezesporu jeho komín – ten má na svědomí sám rakouský stavitel pan Hildebrandt, prohlédnout si jej můžete na půdě a jak je důmyslný, tak je i svým způsobem zvláštní. Zámek v posledních letech prožil výraznou proměnu, ve kterou snad ani nikdo z původních majitelů nedoufal a zdá se, že se blýská na lepší časy i z pohledu turistické návštěvnosti. Přitom v roce 2009 se musely odstraňovat následky velkých povodní.

Dálnicí se sem z Ostravy dostanete v ideálním případě dřív než za půl hodiny. Pokud máte rádi baroko, jde o jasnou volbu pro víkendový výlet. Otevřeno je mezi červnem a listopadem, zpravidla od devíti do sedmnácti hodin, přičemž pondělky jsou – jak je pro české památky typické – zavíracím dnem. Poslední prohlídka začíná ve čtyři odpoledne, rodinné vstupné činí 250 korun a jednotlivec bez slev zaplatí 110 Kč. Nu a kam se vydat dál? Kromě mokřadů Poodří je to třeba hrad Starý Jičín, který shlíží na krásné novojičínské město a například také hrad Hukvaldy.

Booking.com