Skialping – zkusíte ho letos i vy?

„Na pásy“ každým rokem vyráží více a více nadšenců. Přidáte se k nim letos i vy? O co se vlastně přesně jedná a co budete ke své první skialpingové výpravě potřebovat?

Co je skialp

Co se skrývá za termínem, se kterým se poslední dobou můžeme, zvlášť v horských střediscích, setkat čím dál tím častěji?

Skialp (skialpinismus nebo také skitourismus) vlastně není žádnou novinkou, ba naopak je starý jako lyžování samotné. A v minulosti se jednalo vlastně i o jedinou možnost, jak si kopec sjet.

Jedná se totiž o výšlap na speciálně upravených lyžích ve volném horském terénu.

Co je cílem skialpinismu? Pro někoho si kopeček před sjezdem vyšlápnout a tím si ho „zasloužit.“ Někdo další třeba jen nesnáší frontu na vlek, ale pro většinu skialpinistů je cílem samotná cesta. Zážitky a výhledy, které po cestě zažijete, jsou totiž odměnou už samy o sobě.

Přestože se jedná o čím dál tím oblíbenější adrenalinový zážitek, rozhodně není vhodný pro každého. A rozhodně byste se do něj neměli pouštět bez zkušených přátel či průvodce.

Skialping pro začátečníky

Skialping má mnoho nástrah, od obyčejného zranění při nepodařeném pádu až po lavinové nebezpečí. Proto je důležité začít se zkušeným průvodcem nebo s partou přátel, kteří mají se skialpingem dlouholeté zkušenosti.

Zkušený průvodce vás naučí nejen pohyb v terénu na lyžích, ale také se s touto aktivitou seznámíte v bezpečných podmínkách a naučíte se o všem, co vás může při cestě na vrchol (ale i z něj) potkat a jak se s tím vyrovnat.

Některá horská střediska návštěvníkům nabízí také možnost tzv. skitouringu, který je skvělou možností, jak se s tímto typem turistiky seznámit v co nejbezpečnějších podmínkách. Koná se totiž v mírném terénu, obvykle v okolí klasických sjezdovek.

Výbava na skialping

Základem skialpingu samotného jsou speciální skialpové lyže s pásy. Ty vám umožní pohyb směrem nahoru. Neobejdete se však samozřejmě ani bez vhodného oblečení – opomenout byste neměli termoprádlo a dostatečné množství vrstev, ve kterých přežijete i případné zdržení, pokud by po cestě nastal nějaký problém.

V případě skialpingu je extrémně důležité také vybavení pro případ laviny. Jedná se o lavinový vyhledávač neboli pípak, sondu a lopatu. Díky tomu v případě závalu můžete najít a zachránit svého parťáka a naopak. Bez této výbavy vůbec nemá smysl se skialpem začínat.

Booking.com