Kjóto a 4 zážitky které si budete pamatovat

Zlatý chrám Kinkaku-ji (Kyoto - Japonsko)
Zlatý chrám Kinkaku-ji (Kyoto - Japonsko)

Do Kjóta jsme jeli zrovna když jsem dočetla historický román příběh Gejši a tak pro mě bylo šokem, že dnes je to další japonská obrovská metropole. Naivně jsem si v představách Kjóto malovala jako městečko zastavené v čase Kjóto ale není žádný skanzen, naopak jedinečně se zde snoubí romantická minulost, historie a novodobý ultramoderní japonský styl. I ty gejši jsme tu nakonec potkaly.

Kjóto má vskutku nezaměnitelný genius loci a pro své návštěvníky má několik velkolepých es v rukávu. A právě ty nejzajímavější místa Kjóta si představíme v dnešním článku.

1.  Fushimi Inari Taisha - tisíce červených bran Tori

Magická šintoistická svatyně, zasvěcená bohu Inari, který je uctíván jako kami (vládce, božstvo) pro rýži a zemědělství. Obchodníci ho ale uctívají také jako strážce dobrého businessu. A právě proto je hora Inari zdobená červenými branami. Každá z nich je darem od obchodníka, který doufá, že mu přinese prosperitu.

Jde o nejdůležitější Inari svatyni v celém Japonsku a to co je pro nás fotogenická procházka pod pohádkovými červenými branami je pro místní takovou malou poutní cestou.

Slavná Fushimi Inari Taisha a jejích tisíc červených bran je bezpochyby jedním z nejpozoruhodnějších míst, které stojí v Kjótu za návštěvu.

2.  Kamenná zahrada Ryoanji

Další mystické místo v Kjótu je zenový chrám a slavná kamenná zahrada Ryoanji. Četla jsem o ní v mojí nejoblíbenější knize od Jacka Kerouaca, Dharmoví tuláci kde o ní padnou tyto slova:

 ”...slavná zahrada v Ryoanji, která je v šokokujským klášteře a není v ní nic jinýho, než samý starý balvany, který jsou tak rozmístěný podle mystický estetiky, že to každoročně přitahuje tisíce turistů a mnichů, co tam podniknou cestu, aby hleděli na balvany v písku a našli tak klid duše. Ví se vůbec, kdo tam ty balvany takhle umístil, že je to taková paráda? To nikdo neví, nějakej mnich nebo možná mniši, ale už hodně dávno. Ale to, jak jsou ty kameny uspořádaný, má nějakou naprosto přesnou a záhadnou podobu. Prázdnotu si totiž můžeme uvědomit jenom s pomocí formy. Balvany v pečlivě uhrabaným písku vypadaly jako ostrůvky v moři, jako kdyby měly oči a byly obklopený pěkně stísněným a elegantně řešeným nádvořím kláštera. Uspořádání kamenů má geometrickou logiku, mluvil o nich se slovy jako “osamělá individualita”, nebo ňadra tlačící se do prostoru…”

Ryoanji je zvláštní místo. Člověk si tam připadá trochu nepochopitelně a zároveň jako by konečně našel místo, kde věci dávají smysl. Uvízl tam ve mě pocit do kterého se občas vracím a snažím se ho pojmenovat.

3.  Zlatý chrám Kinkaku-ji

Ikonický chrám, který se blýská v jasném slunci. Klidná hladina jezera a nepopsatelná zář čirého zlata. Během naší návštěvy bylo v areálu ale spoousta dalších turistů a tak jsme byli součástí takového pomalu plynoucího davu. Není to úplně místo k posezení a odpočinku, spíš na fotku a pak zas odplout z davem dál. Ale přeci jen, Kinkaku-ji je chrám celý ze zlata, a tak je tu pozornost veřejnosti tak nějak samozřejmá.

4.  Bambusový les Arashiyama

Další místo, které vypadá klidně na fotkách, ale ve skutečnosti je tu docela rušno. Těšila jsem se do oázy, kde uslyším “ten zvláštní šum, když spolu vysoko v nebi tančí kmeny bambusů” a místo toho jsem všude kolem sebe slyšela ševelení Japonců a dalších turistů. Bambusový les je to ale nádherný a je tu atmosféra jako v jiném světě. Krátká procházka vás dovede až k opičí hoře Iwatayama, kde jsme viděli spoustu japonských makaků. Můžete je tam i krmit z ruky, ale jenom ze speciální klece na vyhlídce. V kleci nejsou opice, ale lidé. Opice jsou zvyklé, že jde o jediné místo v parku kde dostávají od lidí krmení a berou si z ruky buráky a ovoce.

5.  Další výlety v Kjótu a jeho okolí, které stojí za to

Mezi další místa, které jsme v Kjótu a jeho okolí navštívili a která nám utkvěla v paměti patří

  • Chrám a překrásná elegantní pětistupňová pagoda Ninna-ji
  • Bleší trh u chrámu Kitano Tenmangu. Seženete tu levně kimono
  • Klidná procházka promenádou okolo řeky Kamo
  • Sushi na trhu Nishiki. Měli jsme okurkové maki (jsme vegetariáni) a dodnes na něj vzpomínáme
  • Jednodenní výlet vlakem k Mount Kurama, výšlap na horu, procházka přírodou, posvátné stromy, chrám na vrcholu
  • Procházka okolo chrámu Koda-ji a Kiyomizu dera
  • Gejšu jsme potkali v historické čtvrti kousek od stanice Gion-Shijo
Booking.com