Mekong – v náruči matky vod
V Tibetu jí říkají Dza Chu – Voda kamene, v Číně Lancang Jiang – Bouřlivá voda, v Thajsku a Laosu ji nazývají Mae Nam Khong – Matka vod, v Kambodži Tonle Thorn – Velká voda a ve Vietnamu Cuu Long – Řeka devíti draků. My ostatní, kdo nežijeme na jejích březích, známe tuto řeku jako Mekong.
Mekong je srdcem i duší jihovýchodní Asie. Je životadárnou silou pro více než 60 milionů lidí žijících v jejím povodí, které dosahuje rozlohy 810 000 km2. Mohutná řeka je zdrojem vody, potravy, úrodné půdy, závisí na ní doprava a mnoho dalších aspektů každodenního života.
Majestátní Mekong, jedna z nejdůležitějších řek celé Asie, je jeden z nejméně zkrocených veletoků světa. Mekong je největší řekou Západní Indie a s délkou 4 800 km je dvanáctou nejdelší řekou na světě. Z hlediska objemu se řadí dokonce na desáté místo. Valí se tudy 15 000 kubických metrů za sekundu, což je v mnoha částech světa denní potřeba vody pro 100 000 lidí. Mekong je splavný v délce 700 km a pro námořní lodě je splavný až do Phnom Penhu.
Kromě toho nejdůležitějšího zdroje – vody, má Mekong také zcela zásadní význam pro zemědělství. Cykly záplav a sucha jsou totiž nezbytné pro neustálé pěstování rýže. Naplavená půda na březích řeky je navíc mimořádně úrodná. Dalším významným aspektem je samozřejmě rybolov. Mekong je proslulý rozmanitostí živočišných druhů, rozmanitějším rostlinstvem a živočišstvem na světě se může pochlubit pouze Amazonka.
Mekong pramenící v Tibetské planině v pohoří Tangla ve výšce 5 181 m protéká přes čínskou provincii Yunan, přes Myanmar, Thajsko, Laos, Kambodžu a nakonec Vietnam, kde se vlévá do Jihočínského moře. Rozsáhlá delta řeky o rozloze 200 000 km2 je vůbec jednou z nejvýznamnějších oblastí pěstování rýže. V Kambodži zase Mekong způsobuje dvakrát v roce ojedinělý úkaz, změnu směru proudu svého přítoku Tonlé Sap zpět do jeho základny – stejnojmenného jezera Tonlé Sap, díky čemuž je z něj nejbohatší zdroj sladkovodních ryb na světě.
Důležitost a význam Mekongu si uvědomují naštěstí i vlády a roku 1995 Vietnam, Laos, Thajsko a Kambodža založili tzv. „Mekong commitee“, která ustanovila sadu základních pravidel pro trvale udržitelný vývoj řeky.
Převážnou část hranice mezi Thajskem a Laosem tvoří právě Mekong. V Laosu se vůbec život často točí kolem Mekongu, koneckonců nejdůležitější města Vientiane i Luang Prabang leží na jeho březích. Roku 1993 byl u Vientiane postaven Most thajsko-laoského přátelství, který je také nejvyužívanějším hraničním přechodem mezi oběma zeměmi. Byl prvním mostem v laosko-thajské části Mekongu, a až do roku 2002 také jediným. Pro překročení řeky jsou tak dodnes nejvyužívanějším prostředkem loďky. Pro Laos má Mekong, kromě všech ostatních zdrojů, ještě jeden důležitý přínos. Jedním z mála exportních artiklů je energie z vodních elektráren na řece, kterou zásobují podstatnou část severního Thajska.
Přes to lidské hemžení na svých březích si Mekong klidně a důstojně plyne stále dál a stejně jako před staletími je stále jak zdrojem života, tak nezkroceným živlem.
Irena Hrušková | 14.4.2005
Aktuální počasí v destinaci
|
25,7°C
|
Předpověď počasí |