Ruiny pevnosti v Bonifacio na Korsice (Francie)
Ruiny pevnosti v Bonifacio na Korsice (Francie)

Korsika, to není jen Napoleon a krásné pláže, které skoro nemají v Evropě konkurence. Podstatnou část území tohoto středomořského ostrova totiž pokrývají hlavně hory. Pověstná jsou i místní bujná křoviska, přes která je někdy složité se dostat – rostlina macchia je známá díky partyzánům-makistům po celém světě.

Na Korsiku se dostanete jak letecky (Ajaccio i Bastia mají své vlastní letiště), nebo pomocí trajektu. První možnost ale bude složitější, protože moc aerolinek sem nelétá, zato mezi Korsikou, Francií a Itálií je hustý lodní provoz.

Největší turistická lákadla ostrova jsou bezesporu jeho dvě největší města. Ajaccio a Bastia.

Šedesátitisícové Ajaccio proslulo hlavně jako rodiště Napoleona Bonaparte, na kterého je tu odkaz doslova na každém kroku. Navštivte jeho rodný dům – Maison Bonaparte na náměstí Letizia. Pokud se chcete pokochat pohledem na pláž, vydejte se k nově restaurované citadele naproti městskému muzeu. Dostat se dovnitř ale bude složité, protože pevnost slouží dodnes pro francouzskou armádu a turisté sem mohou jen zřídka. Napoleonova rodina tu má i svou hrobku – Chapelle Impériale, nachází se nedaleko Muzea Fesch.

Slunečná Bastia byla založena ve čtrnáctém století Janovany – ostatně se tu budete cítit jako v čistě italském městě. Zajímavý je hlavně zdejší Starý přístav, kde působí dodnes rybáři i se svými rodinami, navštívit ale můžete i někdejší dům Victora Huga a například i etnografické muzeum. Socha Napoleona? Ano, ta je i zde, na náměstí svatého Mikuláše.

Na Korsice je ale spoustu dalších míst, které stojí za zmínku. Pojďme si povědět pár zajímavých tipů na výlet, pokud se sem hodláte na dovolenou, určitě se do těchto míst vydejte. Není přeci důvod strávit celou dovolenou na pláži u moře.

Bonifacio leží na samém jihu Korsiky, bylo odjakživa centrálním přístavem pro sardinské lodě. Lákadlem pro turisty je opět velká pevnost, ale i románský kostel svaté Marie nebo gotický kostel svatého Dominika. Úzké uličky, vysoké domy – no, prostě klasická italská atmosféra se vším všudy.

Sedmitisícové městečko Corte je známé hlavně kvůli místnímu buditeli Pasquale Paolimu, protože bylo centrem ozbrojeného povstání za korsickou nezávislost. Stejně jako ve všech jiných korsických městech, i zde je obrovská citadela, která sloužila jako vězení.

Třetí největší město Korsiky Porto – Vecchio leží na jihu ostrova u stejnojmenného zálivu. Najdete tu památku na někdejší janovské pány (hradební věže a opevnění), ale i obrovské množství pláží, které nemají celosvětově skoro konkurenci. A bohužel, stala se tu i jedna smutná událost, v létě 2004 právě zde zemřel zpěvák Karel Zich.

Co takhle San Nicolao? Jemný písek, slunce skoro celý rok a krásné apartmány, kterými určitě nepohrdnete.

Zájemci o architekturu pak ocení návštěvu Cervione, malého města na východním pobřeží Korsiky. Zdejší barokní katedrála svatého Erasma byla dostavěna v polovině osmnáctého století. Další možnost prohlídky nabízí kostel San Michele De Murato, pozdně románský kostelík ze třináctého století. Podle pověsti se vystavěl pouze za jedinou noc, samotná stavba působí tak trochu orientálním dojmem, byť ji mají na svědomí Italové z Pisy.

Kapitolou sám pro sebe je poloostrov Cap Corse na severu Korsiky. Kostel v Ersa, Col de la Serra, Giottani nebo Macinaggio určitě stojí za návštěvu. A zapomínat nesmíme ani na korsické vnitrozemí, kde je sice možná poněkud zima a občas tu dokonce i sněží, ale ta krásnou přírodu dost možná nemáme ani u nás. Pro horské či podhorské túry je tohle úplně ideální prostředí, kde si krásně odpočinete od každodenního pracovního shonu.

 

Booking.com