Thajsko – Travel Tipy

Thajsko
Thajsko

Tropické malebné ostrovy, historická města, buddhistické památky, národní parky a kouzelná příroda hornatého severu. Ať už hledáte cokoliv, Thajsko vás nezklame.

CENTRÁLNÍ THAJSKO

Centrálnímu Thajsku dominují především historická města v čele s Bangkokem, Ayuthaya a Sukhothai. Menším historickým centrem je Lop Buri se zbytky chrámů hindských Khmerů. V Nakhon Pathom se nachází nejvyšší buddhistický monument na světě. Navštívit můžete také několik národních parků.

Bangkok !

Bangkok je orientální a zároveň moderní vstupní bránou do Thajska a je díky své síti říčních kanálů nazýván Benátkami Východu. Při návštěvě Thajska nelze vynechat jeho historické památky, mezi nimiž hraje prim Královský palác v jehož areálu se nachází nejposvátnější z thajských chrámů Wat Phra Kaeo (Chrám Smaragdového Buddhy. Z dalších paláců stojí za zmínku Vimanmek, největší palác z pozlaceného týkového dřeva na světě. Určitě také navštivte některý z mnoha buddhistických chrámů. Nejstarším a největším chrámovým komplexem je Wat Pho (Chrám Odpočívajícího Buddhy) a jeho nejzajímavější atrakcí je obrovská socha ležícího Buddhy. V chrámu se nachází také nejznámější škola tradičních thajských masáží. V čínské čtvrti byste neměli minout Wat Traimit (Chrám Zlatého Buddhy), ukrývající největší zlatou sochu Buddhy na světě. Chrám Wat Arun (Chrám úsvitu) poznáte podle impozantní vysoké prang věže. viz Bangkok – proměny Města andělů

Thajské masáže

Vyzkoušejte tradiční thajskou masáž. Tato masáž nemá nic společného s erotikou, jak by se snad někdo mohl domnívat. Je součástí tradiční medicíny a používá se již po staletí k mnoha léčebným procedurám. Pochází pravděpodobně z Indie a přinesli ji sem původně buddhističtí mniši. Dříve se směla vyučovat pouze na půdě buddhistických chrámů a dodnes je nejlepším místem kam si zajít na pravou thajskou masáž chrám Wat Pho.

Plovoucí trh Damnoen Saduak

Barevný kolorit plovoucího trhu je obrázkem původního způsobu obchodování, ale dnes je spíše už atrakcí pro turisty. Trhy se nacházi nedaleko Bangkoku směrem na sever.

Ayuthaya ! UNESCO

Ruiny kdysi impozantního hlavního města patří k hlavním turistickým památkám země. Ayuthaya patřila k nejvelkolepějším městům Orientu a byla hlavním městem říše po 400 let. Byla zničena v 18. století a její pozůstatky je možné vidět v několika dochovaných areálech. Nejzajímavější z areálů je královský chrám Wat Pha Sri Sanphet s typickou siluetou tří věží chedi. viz Ayuthaya – ruiny zašlé slávy

Sukhothai ! UNESCO

Sukhothai ležící na severním okraji centrálních plání je archeologickým parkem s dochovanými zbytky prvního thajského královského města. Celý areál je upraven do historického parku, který dává přibližnou představu o někdejší estetickém vzhledu dávného města. Ústředním chrámem je Wat Mahathat a zajděte si k elegantnímu ostrovnímu chrámu Wat Sra Sri. Nedalo Sukhothai se nacházejí další historické areály satelitních měst Si Satchanalai a Kamphaeng Phet. Okolí Sukhothai je vyhlášené množstvím zajímavých řemeslných dílen, zejména keramiky a textilu. viz Sukhothai – svět kamenných Buddhů 

Sukhothai (Thajsko)

Kanchanaburi

Do Kanchanaburi návštěvníci většinou zamíří shlédnout most přes řeku Kwai, proslavený filmem a knihou. Most byl částí tzv. železnice smrti vedoucí z Thajska do Barmy, kterou japonská okupační armáda nechala stavět spojenecké zajatce. Stavba železnice vedoucí nepřístupným terénem stála životy 16 000 lidí, z nichž velkou část tvořili britští a australští zajatci. Přes poněkud komerční využití vysoké návštěvnosti mostu, zdejší muzeum války JEATH má naopak emotivní charakter. V okolí města je mnoho příležitostí k výletům do přírody, v oblasti se nachází mnoho národních parků, které nabízejí především jeskyně, vodopády, treky do džungle a také rafting. Můžete se svézt vyhlídkovou lanovkou. Jedním z okolních národní parků je asi 100 km vzdálený národní park Sai Yok o rozloze cca 50 km2 s impozantními vodopády Sai Yok Noi a Sai Yok Yai nebo park Si Nakharin.

Národní park Erawan

Asi 70 km od Kanchanaburi se nachází velmi oblíbený národní park s rozlohou cca 550 km2 v údolí mezi řekami Kwai Yai a Kwai Noi,. Nabízí hory, útesy, vodopády a jeskyně. Sedmistupňovité vodopády Erawan patří prý mezi ty nejkrásnější v Thajsku.

Mae Sot a Umpang

Cesta do Mae Sot vede mimořádně malebnou krajinou, díky které je tato cesta nazývána "nebeskou dálnicí". Mae Sot i Umpang jsou základnou pro horské treky a nejsou příliš přeplněné. Můžete se zde podívat k vodopádům Tee Lor Su, které mají dostatek vody i v období sucha.

Národní park Kaeng Krachan

V jižní části centrální oblasti se nachází největší a zároveň nejméně probádaný národní park v Thajsku. Jeho rozloha činí 3000 km2 a nabízí mnoho možností výletů.

Rezervace Thung Yai a Huai Kha Khaeng UNESCO

Tato velmi přísně chráněná rezervace není přístupná veřejnosti, i když vědci si mohou zažádat o povolení vstupu. Jde vlastně o dvě rezervace rozkládající se dohromady na ploše více než 6222 km2 podél hranice s Myanmarem a jde o největší přírodní park v jihovýchodní Asii. Původní vegetace je zde téměř neporušená a obsahuje příklady všech typů lesních porostů kontinentální jihovýchodní Asie. Rezervace je domovem rozličných druhů zvěře, včetně vysokého podílu velkých savců jako jsou sloni a tygři.

SEVERNÍ THAJSKO

Hornatá krajina severního Thajska je pokrytá džunglí, která je domovem domorodých horských kmenů. Návštěvníci se míří hlavně kvůli trekům a výpravám do džungle za horskými kmeny. Nejznámější treková centra jako je Chiang Mai, jsou přeplněna turisty stejně jako plážové destinace na jihu.

Chiang Mai !

Druhé největší město Thajska se starými buddhistickými chrámy je dnes jedním z posledních thajských měst, kde se udrželo mnoho z původního způsobu života. Je nejčastější základnou pro horské treky do džungle a vesnic horských kmenů. Okolní krajina je plná horských masivů, vodopádů, orchidejí a úchvatných scenérií. Oblíbeným výletem je návštěva působivého horského chrámu Wat Phra That Doi Suthep, který se nachází na vrcholu nedaleké hory Doi Suthep. V Chiang se určitě vypravte na noční bazar, největší a asi i nejlepší v Thajsku. viz Chiang Mai – v horském království

Národní park Doi Inthanon

Parku o rozloze 482 km2 dominuje nejvyšší vrchol Thajska, hora Doi Inthanon o výšce 2.565 m. V parku se nachází několik značených stezek a množství úchvatných vodopádů, z nichž kaskádovitý Mae Ya má být nejvyšším vodopádem v Thajsku.

Lampang

Nejčastějších důvodem pro návštěvu je asi 40 km vzdálený nejznámější thajský výcvikový tábor pro slony. Lampang je druhé největší město na severu a nabízí zejména výlety po okolí. Město samo o sobě je také zajímavé, navštivte jeden z nejvýznamnějších thajských chrámů Wat Phra That Lampang, který je pravděpodobně nejstarší dochovanou dřevěnou budovu v Thajsku.

Národní park Phu Hin Rong Kla

Park s rozlohou 307 km2 se nachází nedaleko města Nakhon Thai. Nejzajímavější jsou zde rozeklané formace skal.

Chiang Rai

Hlavní město nejsevernější thajské provincie je jedním z nejlepších výchozích míst pro prozkoumávání přírody severu. Velmi oblíbeným je také nedaleké Mae Sai.

Golden Triangle

Oblast nazývaná Zlatý trojúhelník na hranicích Thajska, Myanmaru a Laosu je proslulá pěstováním opia, které se ale dnes už stáhlo do nepřístupných oblastí džungle.

Mae Hong Son !

Městečko a celá provincie je oblíbeným centrem turistiky po okolní přírodě. V okolních lesích žijí horské kmeny a jsou zde nejdelší jeskyně v Asii. Nedaleko se v nížinném lese nachází národní park Mae Surin, zdejší stometrový vodopád patří k největším v Thajsku a nabízí se také možnost raftingu na řece Pai.

Nan

Nan je klidná vesnická provincie s mlžnými horami a vesnicemi horských kmenů, které lze navštívit také v národním parku Doi Phu Kha, rozkládajícím se asi 70 km od města Nan.

SEVEROVÝCHOD A VÝCHODNÍ POBŘEŽÍ THAJSKA

Severovýchodní část země nazývaná podle hinduistického boha smrti Isaan je jedna z nejméně rozvinutých částí Thajska. Nacházejí se zde hlavně památky khmerské architektury a nejvýznamnější atrakcí je národní park Khao Yai. Na východním pobřeží a ostrovech v Thajském zálivu jsou turistická letoviska a ostrovy.

Národní park Khao Yai !

Jeden z nejbohatších a nejpůvodnějších deštných pralesů v Asii. Leží na plošině Khorat mezi Bangkokem a Nakhon Ratchasima. Nejstarší a nejnavštěvovanější národní park o rozloze 2172 km2 je třetím největším národním parkem v Thajsku s více než 50 turistickými stezkami. Nejvyšším vrcholem je zde Khao Rom o výšce 1.351 m. Z hlediska zachované divoké přírody a její ochrany je Khao Yai uznáván jako jeden z nejlepších parků na světě. V parku se dosud vyskytují sloni a žije zde poslední populace tygrů v Thajsku.

Phanom Rung

Starobylý chrámový komplex s plným jménem Prasat Hin Khao Phanom Rung je vzpomínkou na dobu, kdy byla tato oblast součástí Khmerské říše. Tento nejzachovalejší khmerský chrám na území Thajska byl postaven stejnými staviteli jako Angkor Wat v Kambodži.

Ko Chang !

Ko Chang je hornatý ostrov s nádhernými plážemi a deštným pralesem. Je to druhý největší ostrov Thajska a je velmi oblíbený u nezávislých cestovatelů. Ko Chang je největším z ostrovů tvořících národní mořský park Ko Chang. Bohatstvím ostrova je zachovalá džungle, mangrovníkové porosty, vodopády a množství překrásných pláží. viz Ko Chang – neobyčejný ostrov 

Ko Chang (Thajsko)

Ko Samet

Jeden z nejoblíbenějších thajských ostrovů je známý křišťálovým mořem a písečnými plážemi. Poměrně malý ostrov (6 km dlouhý a 3 km široký) pokrývá hustá džungle a byl vyhlášen národním parkem.

Archeologický areál Ban Chiang UNESCO

Tento areál na severovýchodě země je nejdůležitějších prehistorickým archeologickým nalezištěm dosud objeveným v jihovýchodní Asii. Byly zde nalezeny archeologické vykopávky z doby bronzové.

JIŽNÍ THAJSKO

Jižní Thajsko je tropickým rájem pláží, ostrovů a divoké džungle. Pokud si chcete zalenošit na pláži, rozhodně se vyhněte přeplněné Pattayi, která má ty nejznečištěnější pláže v Thajsku. Raději si vyberte některý z nádherných ostrovů nebo třeba pobřežní město pláží Krabi. Nejspíš nejlepší destinací, jakou si na jihu zvolit, je některý z ostrovů souostroví Samui nebo národního parku Ko Tarutao. Krásná a vcelku opuštěná místa ke koupání je možno nalézt v okolí Trangu. Bizarními scenérie skalních věží můžete obdivovat v nejkrásnějším thajském zálivu Ao Phang Nga.

Ko Samui !

Třetí největší thajský ostrov s malebnými zátokami a plážemi je plný kokosových palem. Ko Samui obklopuje dalších asi 80 ostrůvku z souostroví Muu Ko Samui. Ko Samui je jednou obrovsky populárních thajských destinací s vysokou návštěvností, ale stále zde lze najít klidná místa. Ve vnitrozemí se nachází tropický prales s vodopády a kokosové plantáže. Nejmenší a nejhezčí ze ostrovů u Ko Samui je Ko Tao, na kterém jsou vynikající podmínky pro potápění.

Ko Pha Ngan !

Hlavní plážová destinace batůžkářů v oblasti. Tento ostrov je součástí souostroví Samui a nachází severně od ostrova Ko Samui . Na rozdíl od něj ukazuje trochu drsnější stránku zdejší krajiny.

Národní mořský parku Ang Thong

Z ostrova Ko Phangan nebo Ko Samui můžete podniknout výlet do toho půvabného mořského parku, který tvoří zhruba 40 neobydlených ostrovů.

Phuket

Největší a nejnavštěvovanější thajský ostrov je oblíbenou plážovou destinací. Ostrov má hornatý povrch a nachází se na něm deštný prales. Navštívit můžete rehabilitační centrum pro opice, zahrady orchidejí nebo muzeum mušlí. Lze podnikat výlety k okolním ostrůvkům a korálovým útesům. K nejkrásnějším patří Ko Phi Phi Don.

Ko Phi Phi !

Jeden z vůbec nejoblíbenějších thajských ostrovů. Ve skutečnosti jde vlastně o ostrovy dva – Ko Phi Phi Don a Ko Phi Phi Ley. Ostrovy jsou součástí národního parku a jsou zde úchvatné sklaní formace. Ostrovy jsou relativně nepřeplněné, i když idylická opuštěná místa už díky expandujícímu turismu pomalu mizí, zejména po ataku návštěvníků inspirovaných filmem "Pláž".

Národní park Khao Sam Roi Yot

Kopcovitý park se nalézá nedaleko města Pranburi a nabízí někdy až horolezecké výstupy. Dominují mu především strmé kopce, nalézá se zde množství jeskyní a po výstupu na některý z vrcholů se naskytnou nádherné výhledy na zátoky a laguny. Park je velmi oblíbenou destinací pro pozorování ptáků.

Ostrovy Ko Similan

Souostroví devíti malých ostrovů se statutem národního parku patří k nejvzdálenějším od thajského pobřeží. Jsou vynikající destinací zejména pro potápění. Podobnou atmosféru mají ostrovy Ko Surin.

Ko Lanta

Souostroví skládající se z 52 ostrovů se nachází blízko pobřeží v provincii Krabi.

Národní mořský park Ko Tarutao !

Mořský park o rozloze 1492 km2 zahrnuje celkem 51 ostrovů v jižním Thajsku nedaleko malajsijských ostrovů Langkawi. Většinou jsou navštěvovány tři hlavní ostrovy mezi něž patří Ko Tarutao, Ko Adang a Ko Lipey. Park je vyhlášen především mezi potápěči, ale všechny ostrovy nabízí samozřejmě i pláže a turistické výlety do přírody, zejména deštným pralesem pokrytý Ko Tarutao. V parku je možné spatřit delfíny, velryby a mořské želvy. Park je prý nejkrásnější plážovou destinací v Thajsku.

Národní park Khao Sok

Národnímu parku dominují především vápencové útesy a lze zde spatřit vzácnou rafflesii, rostlinu s největším květem na světě.

Booking.com
Aktuální počasí v destinaci
Mapa oblasti
Sponzor
Nejnovější článek
Kam dále?
Reklama