Melk a jeho barokní klášter
Pokud se řekne Melk, spousta lidí si vybaví hlavně klášter, jenž je dominantou tohoto stejnojmenného města v Rakousku. Benediktinský klášter je opravdu asi tím nejzajímavějším, co můžete v Melku navštívit. Údolí Wachau, které se rozprostírá všude kolem a na nějž budete mít z tohoto barokního kláštera opravdu krásný výhled, se rozkládá všude kolem a nabízí opravdu nádhernou přírodní scenérii.
Klášter v Melku je mimochodem slavný i díky světové literatuře. Ptáte se proč? Inu, jistě znáte alespoň podle jména italského literáta Umberta Eca. Právě tento muž zasadil do Melku svůj román pojednávající o církevním prostředí s tak trochu detektivní zápletkou, který posléze nazval Jméno růže.
A jaká že je vlastně historie tohoto místa? Poprvé je zmíněno v pramenech v roce 831 (tehdy ještě pod názvem Medilica – slovanský výraz pro hraniční oblast), ale osídlen byl podobně jako okolní kraje dávno předtím, například Římané přišli už do obydlené oblasti. Melk se hlavně v desátém století bránil úderům ze strany kočovných Maďarů, později se ale situace stabilizovala a babenberské dědictví, ke kterému patřil i Melk, mohlo začít být kulturně zušlechťováno.
Koncem jedenáctého století totiž převedl Leopold I. svůj hrad v Melku do správy benediktinských mnichů, kteří jej postupně přestavěli v opevněný klášter. Nechali sem přivézt i ostatky jednoho ze světců – svatého Kolomana, čímž vlastně učinili z Melku poutní místo.
Klášter a jeho obyvatelé, stejně jako celé okolní město, zažilo v běhu let i značná utrpení. Na konci třináctého století klášter Melk utrpěl obrovské škody při rozsáhlém požáru a musel být v podstatě celý přestavěn. O další čtyři století později přišel turecký vpád, který také zanechal své následky.
Klášter prošel barokní přestavbou v letech 1702 až 1763, poslední rekonstrukce se pak datuje do roku 1978, kdy dostala budova i dnešní typický žluto-bílý nátěr. V současné době můžete obdivovat například rozlehlou klášterní knihovnu nebo třeba kostel sv. Petra a Pavla, který najdete uvnitř celého klášterního komplexu. Melcký kříž, který pochází z druhé poloviny 14. století a jenž zde můžete také zahlédnout, prý dokonce obsahuje úlomky z Ježíšova kříže.
Pětitisícový Melk ale není jen místem, kde najdete pouze zmíněný barokní klášter. Na poměrně malém prostoru zde najdete nádheru, pocházející z dílny různých umělců a architektů a vzniklou poměrně rovnoměrně v běhu let a staletí.
Co takhle projít si tamní náměstí, kde najdete radnici ze 16. století? Nedaleko se pak nachází například stará obchod s chlebem, který je už čtyři století pokryt šindelovou střechou. Ulice, kde tento obchod leží, Sterngasse, patří vlastně k nejstarším v celém Melku. Najdete zde zajímavé nástěnné malby, které naznačují, k čemu byly jednotlivé domy využívány a leckde se můžete podívat i na zajímavá nádvoří. A obdivovat můžete i nejstarší stavbu celého města, Haus am Stein (doslova Dům na skále), který byl postaven v 15. století a jeho fasádu kryje vinná réva…
A jestli budete mít chuť, navštivte po cestě i malebný zámek Artstetten…
Marek Kos | 5.7.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
1,4°C
|
Předpověď počasí |