Chorvatský ostrov Hvar – jedno z nejkrásnějších míst planety

Ostrov Hvar (Chorvatsko)
Ostrov Hvar (Chorvatsko)

Chorvatský ostrov Hvar, nacházející se ve Střední Dalmácii, je považován za jeden z deseti nejkrásnějších ostrovů planety. Nemalý podíl na tomto úspěchu má bezpochyby jeho bohatá fauna a flora, překrásné oblázkové pláže, pestrý podmořský život i tajemné laguny a modravé jeskyně, které doslova vybízejí k prozkoumání. Hvar je nejslunečnějším chorvatským ostrovem. I to je jedna z předností, kvůli kterým stojí za to užít si romantickou dovolenou právě v této destinaci. Jaká další tajemství Hvar ukrývá? To vám prozradíme na následujících řádcích.

 Malebné přístavní městečko Jelsa

Jelsa spolu se Starim Gradem patří k nejoblíbenějším destinacím na Hvaru. Malebné městečko potěší všechny milovníky historie i bezbřehé romantiky. Pokud milujete podmořský život, v Jelse rozhodně nepřijdete zkrátka. Skvělé podmínky pro potápění má například zátoka Grebišče a Maslenica, kde můžete pozorovat pestrobarevná hejna rybek, obří mořské hvězdice i živé korály, na kterých naleznete i nějakého toho endemita. Pro milovníky výšlapů má Jelsa taktéž ideální podmínky. Zamířit můžete ke zřícenině starého hradu Grebiště nebo se projít do skanzenu Humac, odkud vede cesta přímo ke starobylé jeskyni Grapčeva s krápníkovou výzdobou a neolitickými archeologickými nálezy.

Ostrov Hvar (Chorvatsko)

Krasová jeskyně Grapčeva špilja

Jak již bylo zmíněno výše, k jeskyni se dostanete během procházky skanzenem Humac. Grapčeva špilja je 21 metrů dlouhá a 32 metrů široká. Jeskyně byla objevena poměrně nedávno – v 19. století a do dnes představuje jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na Jadranu. Návštěvu jeskyně si důkladně naplánujte. Návštěvníkům své pomyslné brány otevírá totiž pouze v pondělí, středu a v sobotu.

Ostrov Hvar (Chorvatsko)

Robinsonády na ostrově Hvar

I zamilované páry si zde přijdou na své. Hvar, stejně jako třeba ostrov Pag a Brač, disponují speciálními typy ubytovacích kapacit – tzv. robinsonádami, které jsou synonymem pro klidnou a ničím nerušenou dovolenou. Malebné apartmány a vilky jsou primárně určeny pro dvojice, které si nepřejí být během svého romantického pobytu nikým a ničím rušeny.

Booking.com