Stuttgart - město výroby automobilů

Stuttgart (Německo)
Stuttgart (Německo)

Šesté největší německé město (přibližně 600 tisíc obyvatel) leží ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko poblíž řeky Neckar. Automobilová muzea, lidové slavnosti, ale i vynikající víno, originální stavby napříč staletími a občas i nějaké lidové slavnosti. To vše je Stuttgart. Jednou z největších atrakcí tohoto města jsou muzea, konkrétně hlavně ta věnovaná historii automobilismu. Němci jsou totiž (nejen) v tomto směru obrovskými patrioty, takže si tu můžete prohlédnout muzeum Mercedes-Benz a Porsche. Budova muzea Mercedes-Benz stála více než sto milionů eur a právem náleží k architektonicky nejzajímavějším stavbám našeho století. Devět pater, 160 automobilů různého data výroby a takřka půl druhého tisíce dalších zajímavostí. Muzeum Porsche má také k dispozici všechno, na co si jen může fanoušek automobilů vůbec vzpomenout. Osmdesát vzácných exponátů z historie této značky – počínaje prvním kouskem, co jistý Ferdinand Porsche představil celému světu a konče moderními závodními vozy. Nechybí samozřejmě ani proslulý model 911. Dozvíte se něco i o životě zakladatele této slavné značky.

Stuttgart (Německo)

A co dalšího Vás ve Stuttgartu čeká? Tak třeba zdejší zámek, kterému se přezdívá Stuttgartské Versailles. Barokní sídlo Württemberského vévody se snad ani jinak nazvat nedá, takzvaný Nový zámek z konce osmnáctého století se nachází v centru města a na zdejším Zámeckém náměstí si lze užít pěkné odpoledne plné nákupů. Nezapomeňte ale na zdejší muzeum moderního umění, které nabízí k prohlídce hned patnáct tisíc uměleckých skvostů všeho druhu. Nutno dodat, že své kouzlo má i budova muzea jako taková, a to zvláště v nočních hodinách – kdy její prosklená okna září všude okolo. V budově Starého zámku, který je nedaleko odtud, najdete místní Zemské muzeum. To má za úkol připomínat zdejší historii, a to doslova od doby kamenné až do novověku. Jako bonus uvidíte obrazy některých mistrů – Picassa, Beckmanna nebo Kiefera. Když už budete ve Stuttgartu, nezapomeňte ani ochutnat některé z místních vín. Snad na každém kroku můžete zajít na prohlídku vinice, vinařské venkovní zahrádky nebo muzea, které dokumentuje dva tisíce let starou historii pěstování vinné révy. Jsou tu hned čtyři „vinařsko – turistické“ stezky. Pokud se zajímáte o místní gastronomii, zkuste cibulový koláč, smažená jablka v palačinkovém těstu nebo jídlo, které se navlas podobá naší tradiční žemlovce.

Stuttgart (Německo)

Každé září je ve Stuttgartu slavnost, které může konkurovat snad jen proslulý Oktoberfest. A nezapomeňte ani na zdejší zoo, které se tu říká Wilhelma. Jejích osm tisíc svěřenců se na Vás už těší. A kam vyrazit do okolí na výlet? Zkuste třeba Ludwigsburg, který je asi dvanáct kilometrů od Stuttgartu. Kousek života tu prožil například i Friedrich Schiller a zdejší barokní zámek – palác Ludwigsburg – je svého druhu největší v celém Německu.

Booking.com