Fertöd, zámek Esterhaziů

Zámek Esterhaziů ve Fertöd (Maďarsko)
Zámek Esterhaziů ve Fertöd (Maďarsko)

Na západě Maďarska, prakticky nedaleko od rakouských hranic, najdeme jedno zajímavé turistické lákadlo. Je jím město Fertöd, které ukrývá jednu opravdovou architektonickou perlu. Jedná se o zámek rodu Esterháziů, který spatřil světlo světa teprve v polovině devatenáctého století. Samotný Fertöd je po administrativní stránce ještě o něco mladší, třítisícové město vzniklo až v roce 1950, sloučením vesnic Esterháza a Süttör.

Zámek Esterhaziů ve Fertöd (Maďarsko)

Jeden z nejznámějších maďarských zámků, Esterháza, bývá také často přirovnávána svou velikostí a nádherou k francouzskému Versailles. Rokoková stavba, která stála prince Nikolause Esterházyho astronomických třináct milionů zlatých, byla dokončena v roce 1765 pod taktovkou architekta Melchiora Hefeleho. Zámek, jenž se nachází nedaleko Neusidlerského jezera, skýtal pro vznešeného šlechtice celkem 126 pokojů a částečně se z hlediska interiéru inspiroval v Itálii. Najdete zde i dva operní sály, klasické divadlo (zničené při požáru v roce 1779) a také sympatické loutkové divadlo, které se zachovalo až do dnešních dnů. Jedním z nejslavnějších obyvatel zámku Eszterháza byl slavný rakouský hudební skladatel Joseph Haydn , kterého pojilo přátelství s největšími hudebními velikány jeho epochy - Wolfgangem Amadeem Mozartem a Ludwigem van Beethovenem. Fertöd byl a dodnes je poměrně izolovaným městem a slavný hudebník se zde často po společenské stránce dost nudil...

Zámek Esterhaziů ve Fertöd (Maďarsko)

Zámek Esterháziů, kterému se také přezdívá podle blízkého města Fertöd, je součástí Světového kulturního dědictví UNESCO a je začleněn i do maďarského národního parku Fertö-Hanság. Ostatně, pokud se tímto směrem vydáte na kolech, je zde výborná cyklostezka, která vede kolem celého Neusidlerského jezera. A až se dosyta vynadíváte na zámek Esterháziů, co takhle vyrazit do nedaleké Šoproně? Toto příhraniční město nabízí kromě mnoha litrů kvalitního vína i krásné historické památky.

Booking.com