Skanzen v Szentendre

Skanzen Szentendre (Maďarsko)
Skanzen Szentendre (Maďarsko)

O krásách městečka Szentendre, které své návštěvníky okouzlí jižanskou atmosférou a plnou kapsou umění jsme si už pověděli, víte ale, že nedaleko se nachází ještě známý přírodní skanzen? Skanzen v Szentendre se rozkládá na ploše takřka padesáti hektarů a patří k největším svého druhu v Maďarsku i celé střední Evropě. Zajímavosti ze světa maďarské a srbské kultury, které mají svůj styl hlavně v období Velikonoc či Vánoc, nabízí hned 340 různých budov, rozdělených podle významu do celkem deseti sekcí.

Je celkem lhostejné, v jakou denní dobu vlastně přijdete. Skanzen v Szentendre totiž nabízí prakticky celodenní program a je vhodné ho navštívit i tehdy, pokud máte s sebou malé děti. Dřevěný kostel, větrný mlýn nebo třeba klasická boží muka, která se nachází dodnes v mnoha menších českých vískách, vám i vaší rodině připomenou, jak se žilo před sto i více lety. Doba to ale nebyla vždy romantická, spoustu dřiny na poli si také vyžádalo svou daň. Ale nepředbíhejme, ve skanzenu se vše potřebné a zajímavé o krutém i krásném venkovském životě určitě dozvíte. :-)

Architektura různých národností žijících na území někdejšího uherského státu, ale i příjemně vyhlížející vinné sklípky. Skanzen v Szentendre je doslova muzeum pod širým nebem... A jen malá odbočka, zajímalo by vás, kde se vlastně název Szentendre vzal? Možná tušíte správně, je v něm totiž skryto jméno jednoho světce, který je současně patronem skotského státu. Přesně tak, svatý Ondřej.

 TIP   Více fotografií ze skanzenu si můžete prohlédnout v příspěvku "Fotogalerie ze skanzenu v maďarském Szentendre".

Skanzen v Szentendre je od Budapešti jen co by kamenem dohodil, můžete se projet na kole, projít pěšky nebo vyzkoušet služby místní železnice. Ve skanzenu najdete skvostné dekorace vesnických domovských interiérů, které působí, jako by byly vyzdobeny v 18. či 19. století. Uvidíte i ukázky tradičních produktů lidového umění, ale i kulturu bydlení a způsob života předků moderních Maďarů. Chcete si zkusit nabarvit vejce přírodním modrým barvivem, namlít obilí (a že je to docela dřina!), ručně vyrábět svíčky nebo péct chléb, je skanzen v Szentendre tím pravým místem pro Vás!

Szabadtéri Néprajzi, jak říkají skanzenu v Szentendre místní, byl založen v roce 1967. Obvyklá otevírací doba je mezi desátou hodinou dopoledne a čtvrtou odpolední, návštěvy jsou možné zpravidla už od začátku února. Pokud navštívíte oficiální stránky skanzen.hu (nebojte se, jsou i v angličtině nebo němčině), můžete si udělat s rodinou menší virtuální prohlídku a posoudit sami, jak je Szentendre a jeho okolí vlastně krásné...

A jen tak mimochodem, za plné vstupné zaplatíte dva tisíc forintů, studenti a senioři platí polovinu. V přepočtu je to při dnešním kurzu asi sto padesát korun. Takže rodinná dovolená, při které navštívíte nejen tento skanzen, ale i Budapešť nebo blízký Visegrád, stojí určitě za zvážení, co Vy na to?

Aktualizace 31.12.2020
Booking.com