Marina di Pisa - přístav nedaleko Pisy

Marina di Pisa (Itálie)
Marina di Pisa (Itálie)

Snad každý stát či světová metropole má nějaký typický symbol, podle kterého ho poznáme. Nejnavštěvovanější zemí na světě je Francie a k ní neodmyslitelně patří Eiffelova věž. Spojené státy si neumíme představit bez Sochy svobody, zatímco Británii symbolizuje londýnský Big Ben a Praha má charakteristické panorama Hradčan.

A co si vybavíme, když se řekne Itálie? Ano, je to ona proslulá šikmá věž v Pise. Přiznejme-si však, co všechno o ní vlastně víme? Pisa je název nejen pro malé město, které proslavila nepovedená stavba, ale také pro celou okolní provincii rozkládající se při březích řeky Arno. Samotná Pisa však přitahuje zájem turistů zdaleka nejvíce, a není divu – vždyť kromě věže nabízí třeba úchvatné historické centrum, které se rozvíjelo již ve starověku a na přechodnou dobu bylo dokonce schopno konkurovat okolním přístavům Benátkám či Janovu, co se týče obchodní a námořní aktivity.

Na Piazza dei Miracoli (Náměstí zázraků) turisté mohou navštívit tři stěžejní pamětihodností: baptisterium, dóm a právě zmiňovanou šikmou věž. Tento komplex zde stojí již od dvanáctého století a je natolik unikátní, že se dočkal dokonce zapsání na seznam světového dědictví UNESCO. Samotná věž si zaslouží upřesnění, jak to vlastně bylo s její doslova pohnutou historií. Psal se rok 1170 a pisánští architekti se pokusili vytvořit nejvyšší stavbu na světě.

Jejich záměr však krátce na to vzal za své – zjistilo se totiž, že věž se naklání a její stavba by tedy mohla způsobit příliš komplikací. Pro vyrovnání do správného úhlu byla neprofesionálně podepřena, takže se začala naklánět na druhou stranu a stavba byla „pro jistotu“ rychle dokončena v úrovni šestého poschodí.

Slávu, kterou si tím získala, zřejmě v dávném středověku nikdo nepředvídal. Osmdesátitisícová Pisa je hlavním městem stejnojmenné provincie, ale ležící na severozápadě Itálie nabízí mnohem více zajímavostí, především díky bohaté historii, která se zde psala již od dob Etrusků. Památku na ně si můžete připomenout například v opevněném městě Volterra 30 kilometrů jižně od samotné Pisy, které svým osobitým charakterem stále připomíná zašlé historické časy.

Rozkládá se na skalnatém útesu nad Ligurským mořem a díky svým hradbám zůstalo relativně chráněno před nepřízní okolních vlivů, díky čemuž mohou turisté dodnes obdivovat původní stavby. Volterra se proslavila zpracováním v okolí těženého alabastru. Zlákala-li vás provincie Pisa k návštěvě, pak se jistě vyplatí zajistit si kvalitní ubytování, aby vaše dovolená již nemohla být ničím zkažena.

Většina českých prázdninových cestovatelů ocení moře, které od Pisy není daleko (dříve se jednalo dokonce o přístav, dnes je kvůli rozvodněné řece Arno Pisa vnitrozemským městem). Nejblíže k moři to je z přímořského letoviska Marina di Pisa na levém břehu řeky Arno, ležícím cca 15 minut autobusem z Pisy (ten sem vyráží pravidelně).

Marina di Pisa je klasické turistické centrum – neoplývá památkami, ale máte zde příležitost poznat autentický život místních. A ti jsou na turistickém ruchu v mnoha ohledech takřka závislí, takže zde postupně vyrostly charakteristické bary, pizzerie, taverny a stánky se zmrzlinami. Ty nabízejí klasické italské pokrmy, ale také regionální speciality, které čerpají především z moře. Podél pobřeží se táhnou rozsáhlé pláže. Hledáte-li to pravé místo k letní rekreaci, právě jste ho našli!

Booking.com