Gambie: Urostlí mladíci a bez elektřiny
Dovolená v Gambii? Že jste o tom ještě neslyšeli? Ale věřte tomu nebo ne, že gambijské pláže jsou lákadlem především pro Britky středního věku a nejen pláže, ale především gambijští urostlí mládenci. Hlavním městem této maličké africké země je Banjul a opravdu nepatří k nejnavštěvovanějším místům světa. Díky své poloze tato zemička nabízí neuvěřitelné západy slunce. Gambie je vlastně státem ve státě, je jen jakousi nudlí zaklíněnou do Senegalu.
Banjul a Serekunda
Luxusní pláže a bělostný písek lákají sem davy turistů hlavně z Británie. Hlavním městem je sice Banjul, ale většina obchodníků i zahraničních diplomatů se soustředí v nedalekém městě Serekunda. V historických muzeích hlavního města si můžete připomenout kolonisty této země, kteří si tuto oblast kdysi dávno vybrali jako levné loviště otroků. Hlavnímu městu ovšem chybí jak elektřina, tak voda, v hotelích tu funguje stará kyblíková metoda. Rozvody elektřiny tu sice jsou, ale proud se pouští na příděl. Pokud nemáte generátor, nemáte šanci se k elektřině dostat. Přes den je tu klid, všichni spí a čekají na večer, to se tu potom rozjede slušná zábava.
Žije tu devadesát procent muslimů, ale udržela se tu i řada zvyků pocházejících z domorodého náboženství. Večer se na ulici vyrojí obchodníci, kteří prodávají své produkty. Dobrácké mamá tu z kastrolů prodávají to, co přes den uvařily.
I životodárný přívoz na řece Gambie drží Banjul hospodářsky nad vodou. Tady končí cesty z Maroka vedoucí přes Dakar a potom už je jen přívoz.
Banjul sídlo úřadů
V Banjulu sídlí samozřejmě i prezident Yahya Jammeh, který je muslim, ale vyžívá se i v tradiční magii. V roce 2007 šokoval svět prohlášením, že dokáže HIV léčit bylinkami. A stále je sem zakázán vstup homosexuálům, ale i pohlavní styk kdekoli v zemi je zakázán pod trestem smrti. A děsivou zprávou je, že tu albíny zabíjejí pro štěstí. Vládá ovšem vydala i další nařízení: v noci se nesmí nakupovat jehly a navštěvovat nemocní, nesmějí se jíst totemová zvířata, v noci nezvedají telefon, protože by mohl volat ďábel. Nemáte sedat na vyvýšená místa, protože tam sídlí duchové a stříhat dětem nehty, aby z nich nevyrostly zloději.
Za fotografování místních zaplatíte pořádný bakšiš.
Jídelníček gambijanů
Oblíbeným jídlem je tu kasava s ohnivou červenou omáčkou nebo kuře v pálivé omáčce. Specialitou Gambie je i rýže s pečenými rajčaty a vynikající rybou. Žal i zábavu tu místní zapíjejí palmovým vínem. Všechno zboží Afriky za nejnižší cenu najdete na tržišti Albert market, které je zároveň největším tržištěm v zemi. Pozor na našeptavače u vchodu, kteří se vám nutí jako průvodci, samozřejmě za peníze, a dovedou vás až k předem domluvenému obchodu a vyždímou z vás co nejvíce peněz. Každý tu sní o vízu do Evropy, vnutí se vám některý z černých kamarádů. Většinou chtějí peníze, například pro umírající příbuzné, a nebo opravdu chtějí pomoc při získání víza. Nebo se tu mladí a krásní chlapci lepí na dámy středního věku, proč asi? Někdy nejde ani o sex, starším dámám často stačí, že si je mladí chlapci hýčkají a proto jim dávají tučnou odměnu. Turistky někdy protáhnou pobyt i na tři měsíce, pak mají černí chlapci vízum téměř jisté. Návrat do Evropy většinou dámy vytrhne zpět do reality, po krásném černém příteli se slehne zem.
Průmysl
Rozšířený a velmi významný je tu rybolov. Už při rozbřesku putují ženy po pláži v barevných šatech a chtějí získat ty nejlepší a nejlevnější ryby, které přes noc nalovili rybářské bárky.
Barbora Walterová Benešová | 8.3.2015
Aktuální počasí v destinaci
|
29,0°C
|
Předpověď počasí |