Lipsko aneb jedno z nejslavnějších německých měst s bohatou historií

Lipsko (Německo)
Lipsko (Německo)

Současné německé město Lipsko znají češi především díky zábavnímu parku Belantis Lipsko,  ZOO Lipsko a pro dovolenkáře je také populárním cílem letiště Lipsko (Leipzig Halle Airport). Pojďme se ovšem na Lipsko (Leipzig) podívat trochu detailněji.

Nejen historický význam, ale i spoustu historických staveb. Půlmilionové město nacházející se na soutoku řek Weisser Elster, Pleisse a Parthe proslulo díky Martinu Lutherovi i jedné z nejslavnějších Napoleonových porážek. Z Prahy tu budete autem asi za dvě a půl hodiny, dvanácté největší město Německa má za sebou už více než tisíciletou historii, první písemné zprávy o osadě jménem Lipsko (podle slovanského „lípa“) pochází již z roku 1015. Městské právo bylo získáno o půl druhého století později.

Lipsko (Německo)

Za druhé světové války bylo město bohužel značně poničeno

Novodobá historie Lipska není moc veselá, a to i proto, že během druhé světové války neustálé letecké nálety zničily za dva roky více než polovinu budov. Dnes tu najdeme nejen památník na Bitvu národů, který se dočkal obrovské rekonstrukce ke dvoustému výročí slavné události, ale i budovu staré radnice, renesanční perlu dnešního Německa. Univerzita v Lipsku vznikla už v roce 1409, studovali zde třeba i slavní jako Johan Wolfgang von Goethe a Richard Wagner.

Lipsko (Německo)

Jistě, Lipsko je městem hudby, protože je zde připomínán nejen Wagner, ale také Johann Sebastian Bach nebo Felix Mendelssohn-Bartholdy, kteří svého času v oblasti působili. A co takhle jeden z nejstarších domů kávy na Starém kontinentu? U Arabského kávovníku je tu už tři sta let, popíjeli zde právě zmínění hudební skladatelé, ale i sám Napoleon Bonaparte. Káva tomuto německému městu prostě dominuje už více než dvě staletí, zkuste i místní sladkosti. Co takhle švestky s marcipánem?

Nezapomínejte ani na zdejší ZOO, která je jednou z největších na světě

V roce 1878 zde vyrostla ZOO, jež se v dnešních dobách může měřit s těmi nejlepšími parky. Totiž, dva tisíce rozličných zvířat (850 živočišných druhů) nevidíte jen tak někde, oblíbená je třeba koala, ale také kočkovité šelmy, uvidíte tu i tučňáky a orangutany. Třináct hektarů, celoroční provoz, prostě zavítejte na Tiergartenstraße.

Lipsko (Německo)

Bachovo muzeum Lipsko, Fórum moderní historie přibližující období od druhé světové války až do dnešních časů, ale také Kostel svatého Tomáše (Thomaskirche), kde působil mimo jiné i sám Bach. Je ale pravdou, že Německo nejsou jen Lipsko nebo Berlín. Připomeňte si i Drážďany, kam Češi jezdí nejen za nákupním šílenstvím, ale třeba i kvůli památkám, jako je nedaleký lovecký zámek Moritzburg. Právě tady se totiž v sedmdesátých letech natáčela československo-německá pohádka Tři oříšky pro Popelku, kde si zahrála esa tuzemské kinematografie jako Jan Libíček, Libuše Šafránková nebo Pavel Trávníček.

Booking.com