Na zámku v Duchcově úřadoval i světoznámý Casanova

Zámek Duchcov (Česká republika)
Zámek Duchcov (Česká republika)

Necelých deset kilometrů od Teplic, na okraji dnešního města, se rozprostírá zámek Duchcov. Místo, kde svůj život žili takoví velikáni, jako třeba Václav Popel z Lobkovic nebo Giacomo Girolamo Casanova, na vás doslova dýchne historií. Zažilo skutečný rozkvět hlavně v osmnáctém století, ruku v ruce právě s teplickými lázněmi a dnes je po rekonstrukci ze šedesátých let stále k nakousnutí…

Barokní zámek, který láká třeba i k návštěvě nedalekého kostela

Někdejší pevnost byla vystavěna už ve třináctém století, později zde byl pod taktovkou rodu Lobkoviců vystavěn renesanční palác, aby pak vznikla trojkřídlá stavba s nádechem baroka po vzoru italských mistrů. Všudypřítomné odkazy na antiku, práce barokních umělců Matyáše Bernarda Brauna nebo Václava Vavřince Reinera, Valdštejnské muzeum s malebně vyhlížejícím loveckým salonkem. To je jen malá ochutnávka skvostů, které tu můžete obdivovat.

Se zámkem sousedí kostel Zvěstování Panny Marie, jehož interiér byl bohužel vážně poškozen v posledních dnech druhé světové války. Tato jednolodní barokní stavba stojí na místě někdejšího renesančního kostela, nabízí kromě jiného pohled na mramorové náhrobky ze šestnáctého věku a několik soch umístěných ve fasádě. I zámek je obklopen množstvích soch, připomeňme třeba antické sochy (bohyně Minerva, zápasící Herkules, plastika bohyně Niké) v podání Braunově.

Zajímavá je i barokní zahrada, která se nese v duchu sladké Francie

Na začátku osmnáctého století za vlády Valdštejnů byla založena zahrada ve francouzském stylu, která rozhodně přiláká všechny návštěvníky k procházce a krátkému odpočinku. Pojďme si ale také představit trojici prohlídkových tras zámku – ty se točí kolem Valdštejnů, Casanovy a antického umění.

První z návštěvních tras je věnována majitelům z rodu Valdštejnů, začneme na schodišti a přejdeme do Valdštejnského sálu s obrazy předků, uvidíme perly českého barokního umění od Reinera, Brandla nebo Škréty. Ve druhé trase se budeme věnovat životu benátského bonvivána Giacoma Casanovy, který byl knihovníkem jednoho z posledních Valdštejnů. Posledních třináct let života ale Ital neprožil právě spokojeně, stěžoval si, že neustále prší a nelíbilo se mu ani chování poddaných. Nedílnou součástí trasy je pak i Valdštejnské muzeum.

A do třetice? Expozice, která dostala název Okouzlení antikou, rozhodně dostojí svému jménu. Třetí trasa vás zavede na malou ochutnávku Itálie při obhlídce kavalírských cest renesančních velmožů. Odlitky antických soch nejsou tím jediným, co zde můžete obdivovat. A kam se ještě podívat dál v okolí?

K návštěvě vybízí hlavně Teplice, ale zkuste třeba i Panenský Týnec

Když už budete v Duchcově, určitě by byla chyba nenavštívit Teplice. Doubravská hora, místní Botanická zahrada, ale také historické centrum města, které bylo ve své době nazýváno „Malá Paříž“, vás nenechá chladnými. Za zmínku stojí i Bílina, kde se vyrábí světoznámá kyselka, stejně jako Panenský Týnec nedaleko Loun a zdejší nedostavěný gotický chrám plný magické energie. Pokud už budete cestovat v této lokalitě zastavte se i na zámku Nový  Hrad v Jimlíně nedaleko Loun.

Booking.com