Panská skála je přírodní památka v Českém středohoří

Panská skála (Česká republika) - Photo by Martin Kunzendorfer
Panská skála (Česká republika) - Photo by Martin Kunzendorfer

Naše země doslova přetéká přírodními zajímavostmi, jmenovat za všechny můžeme třeba slavnou propast Macocha. Možná jste už ale slyšeli i o Panské skále nedaleko Kamenického Šenova. Pokud ne, určitě jste ji viděli, protože hraje jednu z důležitých rolí ve slavné československé pohádce Pyšná princezna. V čem je tato národní přírodní památka tolik unikátní? A co můžeme obdivovat v jejím nedalekém okolí?

Nádherný výhled do okolí, přírodní úkaz připomínající kostelní varhany

Jako by to snad nebylo dílo přírody, ale spíše precizního počítače. Panská skála se nachází v nadmořské výšce necelých šesti stovek metrů, od osmnáctého století je někdejší čedičový lom místem návštěv milovníků přírody a nevšedních úkazů, které nemá na svědomí žádná lidská ruka. Sloupce čediče, které vypadají na první pohled doslova jako píšťaly varhan, mají na výšku až patnáct metrů, v průměru pak asi třicet centimetrů. Hudba se zde sice nikdy nehrála, ale maličké jezírko pod samotnou skálou nebo Mariánský sloup na památku zdejších milenců navozuje zajímavou atmosféru. O Panskou skálu se zajímají geologové nejen v ČR, ale i zahraniční odborníci. A nejde o jedinou zajímavost v okolí, blízký Zlatý vrch totiž také nabízí přírodní podívanou z čedičového kamene…

Panská skála je stará už miliony let, její základ vznikl pravděpodobně během druhohor. A to přitom měla během dvacátého století namále, hlavně během obou velkých válek se uvažovalo o těžbě kamene v takovém rozsahu, že by se přírodní úkaz brzy zničil. Naštěstí se tak nestalo, oblast byla dokonce v roce 1953 vyhlášena za přírodní rezervaci a dodnes je chráněna státem. Aby také ne, když z vršku uvidíte nejen samotný Kamenický Šenov, ale i České Švýcarsko nebo hřebeny Lužických hor. Romantický vzhled Panskou skálu přímo předurčil k využití filmaři, kromě Pyšné princezny se tu natáčel i snímek o bájném kouzelníku Merlinovi.

A co zajímavého najdeme v širokém okolí Panské skály?

Česká republika určitě nabízí mnohé, Panská skála je jen malý střípek z celé nádhery Ústecka nebo Liberecka. Čtyř až šestiboké sloupce této skály nabízí nanejvýš unikátní pohled, pokud máte rádi skály, tak se ale vydejte také do Děčína, kde vás jistě zaujme třeba Pastýřská stěna. A samozřejmě, i zámek Děčín má hodně co do sebe, stavba tyčící se nad Labem vybízí třeba k procházce malebných zahrad. Zapomenout pak nesmíme ani na historické město Litoměřice s jeho katedrálou svatého Štěpána nebo unikátní budovou Staré radnice.

Booking.com