Do Japonska na lyže? Kdo nezažije, nepochopí!

Lyžování v Japonsku
Lyžování v Japonsku

Země vycházejícího slunce byla po mnoho staletí uzavřená světu a dodnes si dochovala naprosto unikátní tvář. Kdo v Japonsku nebyl, nedokáže si představit, jak moc je jiné. Jedinečná architektura, jedineční lidé, jedinečná kultura… a také naprosto jedinečné zážitky na lyžích. Počkat, vy jste snad ještě nikdy neslyšeli o tom, že se v asijském ostrovním státě lyžuje?

Evropané mají své Alpy. Většinu lyžařů proto zbytek světa nezajímá, což je škoda, protože některé oblasti nabízí netušené možnosti sportovního i jiného využití. Včetně Japonska, na které jednu dobu připadala pětina celosvětového prodeje lyží. Japonci lyžování milují a zřejmě vás nepřekvapí, že k němu přistupují osobitým způsobem.

Když v zemi budoucnosti vyrazíte zpátky do minulosti

Když se řekne Japonsko, pravděpodobně si vybavíte špičkové technologie a elektroniku, která se k nám dostane až za několik let. A možná právě proto se po příjezdu do některého z vyhlášených lyžařských areálu dostaví šok. Vleky vypadají, jako kdyby pamatovaly císaře Hirohita, případně že je někdo navrhoval po přečtení některé z knih Julese Vernea. A taky že ano. Lanovky jsou staré, a pokud náhodou zavítáte do areálu v Niseku, budete mít tu čest, svézt se vlekem s názvem King Lift #4. V podstatě jde o plastovou sedačku na tyči visící na laně, nicméně svého času se na ní (údajně) skutečně vozil mladý Hirohito.

Jenomže jakkoliv se vleky jeví jako relikvie z dob dávno minulých, svůj účel plní bezchybně. Lanovky jsou v perfektním stavu a v podstatě jen reflektují svědomitý přístup zdejších obyvatel.

 

Když prim hrají ohleduplnost a sebereflexe

K základní charakterové výbavě průměrného Japonce patří spořádanost. A právě takovým způsobem se v Japonsku lyžuje – spořádaně. Lyžaři se nepřeceňují, udržují si odstup a nikomu se nepletou do cesty. Jinými slovy: jsou zde lidé, kteří si chtějí lyžování užívat a nikoli se před ostatními předvádět. A pokud ke kolizi přeci jen dojde (třeba proto, že se dotyční snaží vyhnout na stejnou stranu), většinou se obejde bez vážných následků.

Zajímavé je, že typicky japonský vyklidněný styl lyžování zde automaticky přejímá i naprostá většina cizinců.

Samozřejmě to neznamená, že byste měli do Japonska vyrazit bez sjednaného komerčního cestovního pojištění. Pojištění rekreačních sportů se vám naopak může hodit. V zemi je velmi drahá lékařská péče a doktoři nezřídka kdy hovoří pouze japonsky, takže přijde vhod i pomoc asistenta na lince.

Naopak si rozmyslete, zda se budete věnovat i lyžování mimo vyznačené trasy, tedy ve volném terénu. Připojištění překvapivě nenajdete v balíčku připojištění adrenalinových sportů, musíte se podívat až mezi sporty „extrémní“. Přesto si za něj neváhejte připlatit, protože nikoliv tento balíček, ale spíše případné zranění by mohlo vaše japonské lyžování extrémně prodražit.

Kvalitní sníh a vynikající kuchyně

Sníh na japonských svazích je kapitolou samou pro sebe. Ve zmíněné oblasti Niseko běžně sněží několikrát denně, takže si často zajezdíte na novém sněhu. Vtipné je, že zatímco v evropských podmínkách lyžaři doufají, aby byly sjezdovky upravené, v Japonsku představuje perfektní zážitek neupravený terén. A právě z tohoto důvodu sjezdovky jezdí už od brzkých ranních hodin a často neúnavně pracují až do půl deváté večer. Tmy se obávat nemusíte, zdejší osvětlení je vysoce výkonné a mezi denním a večerním lyžováním není velký rozdíl.

Kromě lyžování si užijete také chutné japonské jídlo. Vyhlášené místní speciality vám dodají energii a budete se na ně těšit již od rána.

Co dodat závěrem? Snad jen to, že lyžování v Japonsku budete vnímat jako velmi příjemný výlet do jiného světa. Budete si přát, aby neskončil, protože takovou lyžovačku nikde jinde na světě nezažijete.

V článku použity materiály z niseko.ne.jp a grand-hirafu.jp.

Booking.com