Zeměpis a podnebí Korsiky
Nádherný a prosluněný ostrov Korsika patří v současné době politicky pod Francii, ale je zde znát i velký vliv italské kultury. Mluví se tu totiž nejen francouzsky, ale často i italsky nebo místním dialektem, který zde nebyl v minulých desetiletích moc populární mezi úředníky. V pořadí čtvrtý největší ostrov Středozemního moře s rozlohou 8680 kilometrů čtverečních má v současné době zhruba tři sta tisíc obyvatel.
Turisty na Korsice láká hlavně nebývale čisté moře a pláže, délka pobřeží je ostatně přes tisíc kilometrů, ale také malebné rybářské vesničky, které působí jako z předminulého století, kdy kolem možná proplouval kapitán Edmond Dantés. Velkou část ostrova (hlavně vnitrozemí) zaujímají vysoké horské štíty, sem ale pochopitelně tolik turistů nezavítá.
Nejvyšší horou Korsiky je Monte Cinto s 2710 metry nadmořské výšky. Pětinu území Korsiky pak tvoří doslova panenské lesy, rostou zde hlavně borovice nebo kaštany a také nepříliš známá aromatická rostlina, které se říká makchie. V lesích a horách potkáte s trochou štěstí i spoustu volně žijící fauny, podobně jako u nás lze potkat divoké prase, ale i divoké kozy nebo muflony jako u našich východních sousedů.
Tato zvířata ale můžete vidět i v ohradách místních chovatelů. Pokud totiž Korsičané nežijí zrovna v Ajacciu nebo Bastii, je zemědělství – konkrétně chov ovcí, koz, rybolov či produkce vína a sýrů – často jedinou možností obživy, pokud tedy pomineme turistický ruch. Průmysl jako takový je totiž poměrně slabý, většina strojů a dalšího vybavení se totiž musí dovážet z evropské pevniny. Není tedy moc divu, že hlavně mladí lidé migrují za prací do Francie nebo jinam po Evropě a populační deficit dorovnávají přistěhovalci z Afriky.
Korsika má i přes svou italskou (a římskou) minulost úzké spojení s pevninskou Francií, své letní sídlo tu má mnoho francouzských celebrit. Mezi Korsikou a Francií je pravidelné lodní spojení, ale nejlepší spojení trajektem je z italského Livorna. Tento typ dopravy je tu vůbec nejrozšířenější, ale samozřejmě se na ostrov dostanete i pohodlně letadlem. :-)
Průměrná roční teplota na Korsice se pohybuje kolem šestnácti stupňů Celsia, na horských masivech může v zimě nasněžit a nějakou dobu dokonce i mrznout. Někde se drží sníh i po celý rok, takže při putování po ostrově můžete snadno zažít obrovské teplotní výkyvy, protože při pobřeží panuje od jara středomořské subtropické klima.
Pozor byste si měli dát na zdejší prudký vítr, který je často odpovědný za velké lesní požáry. Prší tu – vzato v celoevropském kontextu – poměrně hodně (asi 900 milimetrů srážek), zato ale jen každý třetí nebo čtvrtý den v roce. Déšť čekejte hlavně na horách, u pobřeží skoro přeháňky nejsou, což samozřejmě slunce chtivé turisty více než potěší. Průměrná teplota během ledna nebo února činí na Korsice třináct stupňů Celsia, během prázdninových měsíců naroste až na dvojnásobek. Teplota moře je snesitelná od května (19 stupňů Celsia), v červenci a v srpnu vzroste na 23-24 stupňů.
Marek Kos | 8.3.2021
Aktuální počasí v destinaci
|
14,2°C
|
Předpověď počasí |