Pécs je místem, kde kultura opravdu jen kvete
Páté největší město moderního Maďarska a oblast, kde se daří turistickému ruchu opravdu na jedničku. Pécs má tradici spojenou s produkcí šampaňského, ale také prvotřídní keramika a na své si přijdou i obdivovatelé různých architektonických stylů. Tradiční český název Pětikostelí je rozhodně dost přiléhavý, sám také vychází z německého pojmenování. Srbské i chorvatské hranice jsou na dohled, z budov vystavěných mezi šestnáctým a sedmnáctým věkem sálá přímý vliv osmanských dobyvatelů. A jak říkají mnozí turisté, krása tohoto místa je na druhém místě v zemi, hned po Budapešti.
Katedrála svatého Petra dominuje městu
Jaká je nejzajímavější stavba ze všech? Jistě vás nepřekvapí, že Pécs má hlavně sakrální skvosty, tím ponejvíce atraktivním je katedrála svatého Petra, která má dnešní podobu díky přestavbě z 19. století, ale je ještě mnohem starší. První kostel tu stál už před tisíci lety, kdy se pomalu vytvářela uherská státnost. Nezapomínejme ani na dávnější historii, protože v době antiky už bylo na mapě významné město Sopianae. Starověké osídlení připomenou i místní katakomby, které jsou ukryté pod srdcem moderního města. Pokud si chcete prohlédnout památky na turecké pány, zavítejte do mešity paši Gazi Kásima, která je na centrálním rynku. Jde o malý střípek osmanského impéria v dnešním Maďarsku a mnoho turistů oceňuje zachovalost této památky, totéž platí o mešitě paši Hasana Jakovaliho, která je svého druhu nejzachovalejší stavbou v celém podunajském prostoru.
Stará univerzita má hned devět fakult
V Pécsi je také jedna z nejstarších univerzit ve středoevropském prostoru, svou činnost tato prestižní škola zahajuje už na počátku druhé poloviny 14. století. Dnes je tu více než dvacet tisíc studentů z celé Evropy. Pokud se chystáte navštívit Jadran, můžete si udělat krátké dostaveníčko právě zde. Pécs je ideálním místem na zastávku při dlouhé cestě do Mostaru nebo chorvatského Dubrovníku. Nejde jen o antiku, ale zejména baroko a klasicismus, které se odráží v místních měšťanských domech.
Na své návštěvníky čekají i mešity
Navštívit můžete i proslulou synagogu a na kosmopolitní ráz místa upozorní i půlměsíc vedle křesťanského kříže na mešitě Gazi Kásima. Na půl druhého století trvající osmanskou éru nelze zapomenout nebo ji snad z dějin zcela vymazat. Národnostních menšin je tu více, kromě Srbů nebo Rumunů jmenujme i Němce, na něž je mnoho památek i v oblasti architektury snad po celém Maďarsku. I když je římskokatolická víra na prvním místě, pět procent obyvatel se hlásí k učení Jana Kalvína a více než procento tvoří luteráni.
Umění se v Pécsi opravdu dobře daří
Pokud máte rádi kulturní život, měli byste si zastávku v Pécsi trochu prodloužit. Budete totiž mile překvapeni akcemi, které se zde pravidelně konají. Město hostí i chorvatské divadlo a v roce 2010 se stalo Evropským hlavním městem kultury, což je velká čest, která potkala o pět let později třeba také Plzeň. Maďarsko kvete všemi barvami, a kromě mandloní se v jeho jižní části daří i levandulím či jedlým kaštanům. Pro představu, z Budapešti vás čeká asi dvousetkilometrová cesta, která povede přes Györ nebo Stoličný Bělehrad, tradiční místo korunovace zdejších králů.
Nevynechejte ani poštovní palác
V Jókaiově ulici najdete Poštovní palác, jenž slouží i dnes původnímu účelu. Najdete v něm určité prvky gotiky i renesance, sám o sobě však reprezentuje hlavně secesi. Má za sebou totiž více než sto let aktivní služby. Pokud máte rádi moderní umění, nevynechejte muzeum věnované Ferenci Martynovi, ale i dalším malířům. A co významní rodáci? Zoltán Gera, fotbalista se zkušenostmi z anglického Fulhamu, Katinka Hosszú, plavkyně sbírající zlata na olympijských hrách či filmový režisér Béla Tarr.
Marek Kos | 19.8.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
4,5°C
|
Předpověď počasí |