Fotogalerie z maďarského Visegrádu
Město, které už ve středověku hostilo významná jednání pomazaných hlav je pro setkání lídrů státních celků oblíbené i dnes. Kdo by neznal Visegrádskou skupinu, někdy také označovanou jako Visegrádskou čtyřku, kam patří Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko? O politice se ale dnes bavit nebudeme, představíme si krásné město ležící na severu Maďarska, jehož kamenný hrad vyrostl v reakci na kruté mongolské nájezdy.
Visegrád byl sídlem uherských panovníků…
Historie si zapamatovala Visegrád i jako sídelní město vládců Uher na přelomu středověku a novověku, bohužel místo tak pustoší osmanské nájezdy, že v něm někdejší rušný život pomalu utichá. Ve druhé polovině šestnáctého a v sedmnáctém století tu bylo takřka prázdno, aby se později se znovuosídlením přišli podívat na místo také archeologové. Již částečně rekonstruovaný Královský palác ve Visegrádu je dnes hostitelem řady kulturních akcí a městu jistě kyne v 21. století velmi dobrá budoucnost.
Šalamounova věž a Hradní vrch s palácem a pevností, v níž byly dříve umístěny také uherské korunovační klenoty. Obě místa jsou od sebe vzdálena zhruba půl kilometru, při cestě minete například Lví fontánu. Hrad začal budovat Béla IV. a později jeho nádheru doladil jistý Matyáš Korvín. V patnáctém století v době vlády tohoto panovníka se dokonce hrad zmiňuje v superlativech po celé Evropě a rozhodně nejde o nějakou klamnou pózu. Ostatně, jak už naznačuje původní slovanský název, tohle je místo, které je trochu vyvýšené nad ostatním terénem a má velký význam. Je více než dvě stovky metrů nad hladinou Dunaje dost pro majestátnost? Visegrád přitom městská práva získal znovu „až“ v roce 2000. Nezapomínejte se podívat i do malebného Szentendre, bez čehož by návštěva Maďarska nebyla určitě úplnou.
Jaroslav Hruška | 3.2.2023
Aktuální počasí v destinaci
|
1,1°C
|
Předpověď počasí |