Rio de Janeiro je město samby, karnevalu a krásných pláží

Rio de Janeiro (Brazílie)
Rio de Janeiro (Brazílie)

Rio de Janeiro, známé též jako "Cidade Maravilhosa" neboli nádherné město, je jedním z nejzajímavějších měst světa. Jeho nádherné pláže, živé kulturní dění a ikonické památky jej činí oblíbenou destinací pro cestovatele z celého světa. Toto město, jež je světoznámé díky svému karnevalu, je pravým srdcem Brazílie.

Geografie a Poloha

Rio de Janeiro je situováno na jihovýchodě Brazílie, na jihoatlantickém pobřeží. Leží v brazilském státě stejného jména a je obklopeno kopci, horami a zalesněnými oblastmi, včetně slavné hory Corcovado a Sugarloaf Mountain (Pão de Açúcar). Město je proslulé svou křišťálově modrou vodou a zlatými plážemi, které lákají turisty z celého světa.

Historie Rio de Janeiro

Historie Rio de Janeira je bohatá a fascinující. Město bylo založeno portugalskými kolonisty v roce 1565 jako São Sebastião do Rio de Janeiro, jako pevnost proti francouzským pirátům, kteří se pokoušeli nelegálně obchodovat s domorodými indiánskými kmeny.

Časem se z města stala důležitá obchodní a vojenská základna, s rostoucí populací způsobenou přílivem obchodníků, vojáků a otroků přivážených z Afriky.

V roce 1763 se stalo Rio de Janeiro hlavním městem Brazilského vicekrálovství. To vedlo k výraznému rozvoji města a jeho infrastruktury. Byly postaveny nové silnice, mosty, veřejné budovy a divadla, což přispělo k rychlému růstu a prosperitě města.

V roce 1808 se stalo dočasným sídlem portugalského královského dvora, když král Jan VI. uprchl před Napoleonovou invazí do Portugalska. Toto období zanechalo v Riu výraznou stopu v podobě řady kulturních a architektonických památek.

Po vyhlášení nezávislosti Brazílie v roce 1822 se Rio stalo hlavním městem nového císařství a zůstalo jím až do roku 1960, kdy byla role hlavního města převedena do nově vybudované Brasílie.

Významné památky a atrakce

Jednou z nejikoničtějších atrakcí Ria je socha Krista Spasitele (Cristo Redentor) na vrcholu hory Corcovado. Tato 38 metrů vysoká socha je jednou z Nových sedmi divů světa a nabízí nádherný výhled na město.

Pão de Açúcar, neboli Sugarloaf Mountain, je další neméně známou atrakcí. Z návrší se nabízí panoramatický výhled na město a je dosažitelné prostřednictvím slavné lanovky.

K nejznámějším plážím patří Copacabana a Ipanema. Copacabana je proslulá svou širokou písečnou pláží a bulvárem lemovaným stromy a kavárnami. Ipanema je známá svými výhledy na okolní hory a skvělou atmosférou.

Kulturní entuziasti by rozhodně měli navštívit Museu do Amanhã, futuristické muzeum zaměřené na udržitelnost, a Centro Cultural Banco do Brasil, kde se nachází mnoho výstav a uměleckých instalací.

Karneval v Riu de Janeiro

Karneval v Riu je jednou z největších a nejbarvitějších světových oslav. Karneval, který se koná každoročně před postním obdobím, přitahuje miliony lidí z celého světa.

Hlavním programem karnevalu jsou průvody sambových škol (escolas de samba). Každá škola samby předvádí svou vlastní hodinovou přehlídku, kompletně s tanečníky, alegorickými vozy a živou hudbou. Témata průvodů se mění každý rok a školy tráví celý rok přípravou svých představení.

Dalším prvkem karnevalu jsou uliční bloky, neboli "blocos". Tyto lokální skupiny pořádají své vlastní menší průvody a oslavy v různých částech města. Blocos jsou obecně méně formální než průvody škol samba a vyznačují se volnou atmosférou plnou hudby, tance a radosti.

Bezpečnost v Riu de Janeiro

Bezpečnost je důležitým aspektem, který by měli turisté při návštěvě Ria zvážit. Ačkoli je město obecně bezpečné pro turisty, je třeba být opatrný, zvláště v noci a v méně rušných oblastech.

Kriminalita může být problémem, zvláště v oblastech známých jako favelas, což jsou obvykle chudinské čtvrti. Favelas jsou často nebezpečné a měly by se navštěvovat pouze s průvodcem. Je také důležité se vyhnout opuštěným oblastem, zvláště po setmění.

Turisté by měli vždy dbát na své osobní věci a být pozorní co se děje v bezprostředním okolí. Doporučuje se na veřejnosti viditelně nenosit drahé věci a šperky a mít informace o místech kam se vypravujete. Ideálně mít informace od důvěryhodných místních lidí.

Přestože může být bezpečnost v Riu rizikem, s odpovídající přípravou a obezřetností mohou turisté užít vše, co toto úžasné město nabízí.

Brazílské Speciality

Kulinářské zážitky jsou klíčovou součástí brazilské kultury. V Riu byste měli vyzkoušet "Feijoada", tradiční brazilský pokrm z černých fazolí, vepřového masa a klobás, podávaný s rýží a pomerančem. Další tradiční pokrm "Pão de queijo" je malý chléb plněný sýrem, který je v Brazílii velmi oblíbený.

A co by to bylo za návštěvu Brazílie bez ochutnání Caipirinhy, národního brazilského koktejlu z cachaça (brazilského rumu), limetky a cukru?

Rio de Janeiro je skutečně město plné kontrastů, krásy a vitality. I přes výzvy, které přináší, je to město, které nikdy nespí a vždy nadchne svým kouzlem a nezapomenutelnou atmosférou.

Booking.com