USA: Roční cesta za zážitky a zkušenostmi - 2
Knihovny a jiné neziskovky
Neziskovky, občanská sdružení (prostě NGO) začínáme znát i v Čechách, ale původně vznikly ve Spojených Státech. Mají tu poměrně propracovaný systém, ve kterém tyto organizace získávají penízky od dalších nadací, sponzorů či bohatých lidí. Také spousta lidí, kteří nemají finanční starosti, anebo jsou vdůchodu (nebo oboje) pracuje zdarma v nějaké té NGO. Tou mohou být třeba i knihovny.
Veřejné knihovny jsou v Americe zdarma (tedy pro rezidenty – lidi s trvalým pobytem) a každá z nich má počítače s Internetem. Knihy tu jsou volně přístupné, to znamená že chodíte mezi regály s knížkama a můžete si vybrat která se vám líbí.
Já jakožto knihovnice jsem tu dvakrát týdně (teda hlavně na Internetu) a taky moc ráda pozoruju šrumec: převážně důchodce v “posledním tažení” jak vybírají knihy v tom největším formátu aby to vůbec přečetli. Florida je díky svému teplu oblíbená u důchodců a tím pádem je to stát s největším počtem důchodců v USA. Často jim je třeba vzdát opravdu čest, jak jsou duševně a fyzicky schopní. Téměř nikdy se mi nepodaří určit jejich věk. Paní vypadající na sedmdesát je sto...
Původně jsem si ještě v Čechách myslela, že budu v nějaké té knihovně pracovat (mám přece VŠ vzdělání , praxi i pracovní povolení), ale přes všechna doporučení a kontakty z univerzity to nedopadlo. Tedy, velmi rádi by mě přijali, ale jen jako dobrovolníka – zdarma.
Bydlení
S bydlením máme taky nějaké ty zkušenosti: z bungalovu jsme plynule přešli do vybydlené maringotky a skončili jsme v autě (to auto bylo zcela dobrovolným příbytkem, jelikož jsme s ním objížděli Ameriku). Shánění bydlení je stejné jako když pátráte po výnosném a lehounkém zaměstnání. Když nejsou kamarádi, jsou tu vždy inzertní noviny. Cena podnájmu samozřejmě záleží na mnoha faktorech – stejně jako v Čechách: na lokalitě, velikosti a kvalitě. My jsme bydleli na Floridě v Sarasotě, která patřík nejbohatším oblastem v USA. 2+1 bungalov nás přišel tak na 650$/měsíc (nebyl to ovšem nějaký standart či luxus). Myslím, že cena 500-900$ na měsíc je snesitelná, ale při troše skromnosti se dá jít níž. A většinou se nikdo neptá, kolik vás tam bydlí.
Škola
Na Floridě to funguje bezvadně. Když máte místní řidičák a v dotazníku vyplníte že jste rezidenti, můžete navštěvovat kurzy angličtiny pro cizince zdarma. Po vstupním testu vás zařadí podle pokročilosti a když odcházíte, vybaví vás certifikátem o absolvování kurzu. Každý si taky může vybrat mezi kurzem ranním, odpoledním či večerním (na ty večerní si člověk většinou musí pár měsíců čekat v pořadníku – viz. Pepa). Je to bezva šance, ale bohužel prvních sedm měsíců jsme měli hodně pracovních, takže do školy jsme chodili jen ten poslední měsíc.
Tři hodiny denně, každý pracovní den. Ráno jsme naklusali do bungalovů, kde jsme si ještě rozespalí dali kafe a mžourali na naši učitelku Jean. První hodina (1 a půl) se sestává z konverzace a výuky gramatiky a já ubohá, jelikož jsem se dostala jakýmsi zázrakem do tý skoro nejpokročilejší skupiny, jsem plavala ve všech těch časech anglický gramatiky. Naštěstí Rusové, Venezuelci, Nikaraguici i Mexíci plavali taky. Sice uměli gramatiku, ale jejich výslovnost mi připadala děsně legrační a často absolutně nesrozumitelná. Druhá hodina byla v počítačový učebně, kde jsme se každý prali s tím “svým” multimediálním programem. Jean, naše perfektní učitelka, mi hned na začátku pomohla sestavit mou vlastní učební osnovu, když jsem jí vyložila co se chci naučit a v čem zlepšit. Takže pracuju na výslovnosti a svý mizerný gramatice.
TIP - Další naše cesty najdete na našich stránkách: Kvaltem na cesty (Denisa a Pepa Kvaltínovi): putování po Asii (Indie 2x, Pákistán, Irán, Laos, Kambodža, Vietnam, Thajsko), Egypt, Bulharsko a Turecko, 1 rok v USA. Za poznáním odlišných, ale vlastně stejných lidí. Praktické informace, ceny, itinerář, mapky, slovníček. http://www.denisaa.unas.cz.
Denisaa | 24.8.2006
Aktuální počasí v destinaci
|
25,5°C
|
Předpověď počasí |