Ptuj - vinařské městečko na Drávě

Ptuj (Slovinsko)
Ptuj (Slovinsko)

Jedním z nejmalebnějších míst Slovinska je městečko Ptuj. Leží na březích řeky Drávy, asi 26 kilometrů od Mariboru, a míjíte jej, když jedete k Chorvatské hranici. Turisté mířící na chorvatské pobřeží si tady můžou udělat zajímavou zastávku na cestě. Ptuj je nejstarším slovinským trvale osídleným městem s dvou tisíciletou historií. Město má středověkou atmosféru a jeho dominantou je středověký opevněný hrad, který ční nad centrem města.

Ptuj je jedním z nejzajímavějších míst východního Slovinska. Město samotné ale i jeho okolí nabízí různé historické památky, včetně zajímavých mithraistických svatyní. Návštěvníci sem jezdí také do termálních lázní. Nedaleko centra je vodní Park Terme Ptuj s několika bazény a tobogány. Jeho součástí je i kemp. Pokud máte vlastní dopravu, tak můžete navštívit malebné okolní vesničky a jejich bělostné kostelíky a vinice.

Skvělý výhled na město je z Ptujského hradu. Na kopci nad řekou Drávou stávala pevnost již za dob Římanů. Středověký hrad byl vystaven ve 12.století. Později prošel barokní přestavbou ze 17. století. Obranné opevnění bylo vystavěno v 16.století proti tureckým výpadům. K hradu vystoupáte z některé z odboček z centra města. Nádvoří hradu je přístupné a uvnitř je placená expozice muzea.

Toto místo bylo osídleno již v době kamenné. Vystřídali se tady Keltové, Avaři, Maďaři a Slované. Městská práva osada získala roku 977 a byla vazalem salcburské arcidiecéze. Panství spravovali Páni z Ptuje.

Město Ptuj je poměrně malé a historické centrum je dosti kompaktní. Historickým středem města vede Prešernova ulice. Míří na náměstí Slovinski trg, v jehož středu stojí Městská věž z 16. století. Tato pětipatrová věž původně sloužila jako zvonice. V uličkách v centru můžete sednout na skleničku vína.

Nedílnou součástí zdejšího života je vinařství. Ptuj se nachází ve vinařské oblasti Haloze. Nenechte si ujít návštěvu některého ze zdejších vinařství. Přímo v Ptuji se nachází sklepy vinařství Ptujska Klet. Sklepy pochází z 13. století a můžete si tady dát ochutnávku místních vín. Uchovávají tady nejstarší víno ve Slovinsku, Zlata trta z roku 1917. My jsme se do vinařství vypravili trochu narychlo a bohužel zrovna další turistická prohlídka byla až za několik hodin. Měli tam zrovna nějakou akci, ale přesto nás příjemný pán však alespoň narychlo provedl jejich sklepy s ohromnými sudy a nabídl krátkou ochutnávku vína. Za takto vstřícný přístup jsme si tedy alespoň koupili několik láhví skvělého vína. Město si můžete prohlédnout i v naší fotogalerii Ptuj.

Aktualizace 3.2.2021
Booking.com