Casablanca: Krámky bez cenovek a miniaturní taxi
Přechod hranic největšího města a přístavu v Maroku, dýchá přímo filmová atmosférou. Člověk si tu připadá jako ve filmu Casablanca. Celé město má skoro tři miliony obyvatel a s aglomerací dokonce téměř čtyři. Zároveň je největším hospodářským a kulturním střediskem státu. A je nejdůležitější základnou Královského námořnictva Maroka.
Nakupování v Casablance
V celé Casablance nenajdete Tesco, Kaufland nebo jen Alberta. Nejsou tam samoobsluhy, jen obyčejné malé krámky s pultem bez uvedených cen. Velkým hitem je tu coca-cola, fanta a ostatní nápoje od stejné firmy, seženete je tu snad všude. Balené vody se tu prodávají různé, ale ty kupují jen turisté. Téměř monopol má v Maroku, tedy i v Casablance, společnost Danone se svými jogurty, oblíbenými ochucenými mléky a všudypřítomným sýrem Veselá kráva. Tu tady mimochodem neskladují úzkostlivě v lednici, ale i ve třicetistupňových teplech jen v polici. Zajímalo by mně, jestli ten sýr nemá nic společného s mlékem ani u nás, nebo je v Maroku speciální verze. Chutná a vypadá ale stejně. Mnohdy se zde neskladují v chladničce ani jogurty a mléko.
Cestování po Casablance
Stejně jako v ostatním městech Maroka je možné použít místní mrňavé taxi. V každém městě mají auta stejnou barvu, určenou pro dané město. Na tachometru můžete klidně objevit i 500 tisíc najetých kilometrů, to pak člověk hodně přemýšlí, jestli vůbec dojede. A bezpečnostní pásy? Těmi se nezabývejte, nejsou tu potřeba a navíc většinou ani nefungují. V Casablance byl započat provoz tramvajové trati už v roce 2012. Tramvajová trať vychází ze severovýchodního sektoru města u olympijského stadionu Sidi Moumen a vede přes Hay Mohamadi, centrum, nemocnici, železniční nádraží, letiště a průmyslovou oblast Sidi Maarouf, až do jihozápadní čtvrti Al Hosna. Také započaly projektové práce na 10 km dlouhé lince metra, která by dle předpokladů měla vyjet v roce 2017.
Jak se pobavit
Volný čas obvykle běžní Maročané tráví dlouhými procházkami po městě, hlavně večer, a ve všudypřítomných pouličních občerstveních pojídají malé pokrmy jako například Chawarmu, různé druhy ořechů a samozřejmě sladké pečivo. Vzhledem k tomu, že se jedná o islámský stát i celé město, je tu nejrozšířenějším nápojem osvěžující zelený čaj s mátou, nikoli alkohol. V letním období tráví Maročané dny na pláži. V plavkách jsou však vidět pouze muži, ženy na pláž chodí zcela zahalené a většinou s celou rodinou, spíše kvůli dětem. Evropanky se na veřejných plážích do plavek mohou svléknout, ale pohledy místních bývají trošičku nepříjemné, a tak turistky volí spíše pláže, které patří k hotelům a místní je nenavštěvují. V Casablance jsou i klasické bary a diskotéky, ale většinou je navštěvují turisté nebo mladí Maročané, hlavně muži, často jsou diskotéky spojeny s prostitucí. V Casablance jsou ty nejlepší diskotéky v celém Maroku.
Očkování a doporučení
Doporučuje se očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Hygiena je tu prostě odlišná než u nás v Evropě. Odborníci doporučují i očkování proti Hepatitidě A i B, přitom Béčko se doporučuje především těm, kteří se v Maroku chtějí zdržet déle. A vzteklinu by si měli nechat naočkovat ti, co chtějí do volné přírody. Oproti tomu se riziko nákazy malárie vyskytuje pouze v regionu Chefchaouen. Neopomeňte si ale zkontrolovat platnost očkování proti záškrtu, dětské obrně, tetanu a spalničkám.
Barbora Walterová Benešová | 13.7.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
17,8°C
|
Předpověď počasí |