Malajsie – Doprava do země

Letiště KLIA v Kuala Lumpur (Malajsie)
Letiště KLIA v Kuala Lumpur (Malajsie)

Doprava letecky do Malajsie z Evropy a okolních zemí, praktické informace o pozemních přechodech hranic z/do Thajska, Singapuru, Indonésie, na Filipíny a do Bruneje.

Letecká doprava do Malajsie

Letenky z Evropy do Kuala Lumpur se pohybují cca 19.000 Kč – 25.000 Kč plus letištní poplatky (cca 1400 Kč – 2500 Kč). Do Kuala Lumpur létá většina velkých společností, přímý spoj z Prahy není.

Nejbližší město s přímým spojením je Vídeň s Austria Airlines (někdy vyjde letenka z Vídně výhodněji než přes Prahu). Dobré ceny mívá ještě KLM, ale i další, záleží na aktuální nabídce. Další variantou je kombinace odletu a příletu z Bangkoku nebo Singapuru.

Let trvá z Evropy cca 10 hodin, zpátky 12 hodin. Časový posun je plus 7 hodin u zimního a plus 6 hodin u letního času. Odletová taxa se na rozdíl od Thajska v Malajsii neplatí. Mezinárodní odletová taxa sice je 40RM (do Singapuru a Bruneje 20RM), ale letenky zakoupené v Evropě nebo Malajsii tuto taxu již obsahují.

Kuala Lumpur má dobré letecké spojení s mnoha okolními zeměmi. Do okolních zemí spoje i z jiných měst v Malajsii, např. Penang, Johor Bahru apod. Pozemní cestou můžete do Thajska a Singapuru, přes moře do Indonésie.

Singapur – přímé lety jsou mezi Kuala Lumpur a Singapurem. Levnější je letět vnitrostátně do/z Johor Bahru vzdáleném 1km od Singapuru.

Thajsko – přímé lety jsou do Kuala Lumpur a Penangu z Bangkoku, Hat Yai, Phuketu a Chiang Mai.

Příklady cen:
Bangkok Kuala Lumpur 6475B (jednosměrná), BangkokPenang 3600B.
Myanmar – dvakrát týdně let Kuala LumpurYangun.
Kambodža – přímé lety jsou z Phnom Penhu a Siem Reapu do Kuala Lumpur.

Příklady cen:
Phnom PenhKuala Lumpur 165$-196$(839RM)/276$-293$ (jedn./zpáteční).

Kuala Lumpur (Malajsie)
Centrum Kuala Lumpur

Pozemní doprava do Malajsie z Thajska

Thajsko – malajsijské hranice: Hat Yai / Padang Besar, Sadao / Bukit Kayu Hitam, Betong / Keroh, Sungai Kolok / Rantan Panjang, Satun.

Časový rozdíl mezi Malajsií a Thajskem je 1 hodina (Malajsie +1h).

Přechod Hat Yai (Thajsko) / Padang Besar (Malajsie)

Tento přechod na západním pobřeží má jak silniční tak železniční spojení. Je využívaný především jako pro železniční spojení. Silniční přechod využívají především ti, kdo míří na Pulau Langkawi.

Vlak: pro vlakové spojení s Thajskem existuje přímý mezinárodní vlak z Bangkoku do malajsijského Butterworth, kde je nutno přesednout a lze pokračovat do Kuala Lumpur a jiných měst. Navíc k tomuto spoji jezdí ještě jeden spoj Hat YaiAlor Setar, toto je asi nejsnazší a nejvýhodnější přesun.

BangkokHat YaiButterworth: 23h, denně odjezd 14:20 – 07:05 – 12:55 příjezd, 640B, express příplatek 200B, 2tř. „upper sleeper“ 940B
ButterworthKuala Lumpur: odjezd 21:55, příjezd 8:20, 1.tř. 55RM, 2.tř. 24RM
Kuala LumpurButterworth: odjezd 20:10, příjezd 5:45, 1.tř. 59RM, 2.tř. 30RM
ButterworthHat YaiBangkok: 23h, denně odjezd 13:40 – 18:10 – 11:00 příjezd, 1.tř. 91RM, 2.tř. 41RM

Přechod Sadao (Thajsko) / Bukit Kayu Hitam (Malajsie)

Nejčastější silniční přechod, je využíván většinou agenturních spojů.

Autobus: města v jižním Thajsku mají přímé spoje do Malajsie (KL, Penang aj.) a Singapuru. Tyto spoje jsou od privátních agentur, státní autobusy mezinárodní trasy nejezdí.

Hat Yai (Thajsko) – odtud jezdí spoje do KL 9$ (12h), Penang 8$ (6h), Singapur 12$ (18h).

V Bangkoku je sice možné koupit jízdenku až do KL (1400B), ale přímý autobus jede jen do Hat Yai a tam musíte přesednout na spoj jiného dopravce, od které máte zprostředkovanou jízdenku (tento „přípoj“ nemusí odjíždět z autobusového nádraží, ale od sídla agentury, na které musíte přejít). Lepší je koupit si lístek jen do Hat Yai a tam už najdete přehršel agentur se spojení do Malajsie. Tyto agentury jsou stejní šejdíři jako jiné, čas odjezdu, který vám oznámí moc sedět nebude, pravděpodobně tam nějakou hodnou chvíli budete čekat, ale nakonec vás na něco posadí.

Přechod Betong (Thajsko) / Keroh (Malajsie)

Silniční přechod.

Přechod Sungai Kolok (Thajsko) / Rantan Panjang (Malajsie)

Tento přechod na východním pobřeží poloostrova lze využít pouze pro pěší přechod. Do Rantanu Panjangu je to z Kota Bahru 45 minut taxíkem (16RM). Otevřeno 6:00 -18:00.

Přechod Satun (Thajsko)

Kromě pozemních přechodů lze využít také loď z Kuahu na Pulau Langkawi (Malajsie) do Satunu na pobřeží Thajska (18RM, 1h). Odtud pak bus nebo taxi do Hat Yai.

Pozemní doprava do Malajsie ze Singapuru

Do Singapuru nepotřebujeme víza pro pobyt do 90 dnů. Do Singapuru je také možno plout z Johor Bahru, z Pulau Tioman a Pengerangu.

Přechod Singapur / Johor Bahru (Malajsie)

Hlavním spojením je 1km dlouhá „Causeway“, která je nejčastějším způsobem přechodu mezi Malajsií a Singapurem. Přes přechod vede také železnice. Do Johor Bahru lze jít ze Singapuru i pěšky (25min).

Autobus – přímé spojení se Singapurem má několik malajských a také thajských měst.
KLSingapur 28RM (9:00, 17:30, 5.5h), SingapurKL 20S$ (9:00, 17:30, 5.5 h), dále mnoho VIP busů 60RM
SingapurJohor Bahru 1.60S$

Vlak – přímě spojení do Singapuru je z Kuala Lumpur, přes Johor Bahru.
SingapurKL: 3x denně expres 6h, 1.tř. 68RM, 2.tř. 34RM, 3.tř. 19RM.

Doprava do Malajsie z Indonésie

Indonésko – malajsijské hranice: Tebedu / Entikong

V podstatě jediná skutečná „pozemní“ hranice je mezi Sarawakem a Kalimantanem.

Indonésko – malajsijské lodní spojení: Medan / Penang, Dumai / Melaka, Sumatra / Johor Bahru, Tarakan / Tawan

Lodí je možné se přepravit 4 způsoby. První tři jsou mezi pevninskou Malajsií a Sumatrou, poslední je spojení KalimantanSabah.

Loď Medan (Indonésie) / Penang (Malajsie)

Nejčastější způsob přesun mezi ostrovem Penang u Malajského poloostrova na Sumatru, 90RM, 4.5h. Dvě společnosti jezdí z Penangu do Belowenu, přístavu na Sumatře, odtud je v ceně bus do Medanu.

Loď Dumai (Indonésie) / Melaka (Malajsie)

Denně spoj z Melaky na Sumatru, 80RM, 2.5h.

Loď Sumatra (Indonésie) / Johor Bahru (Malajsie)

Z jižní části Malajského poloostrova je možné plout na Sumatru také z Johor Bahru ze dvou terminálů buď do Batu Ampar (50RM), nebi Tanjung Pinang (55RM).

Loď Tarakan (Indonésie) / Tawan (Malajsie)

Lodní spojení na Borneu mezi Sabahem a Kalimantanem. Z Tawanu jezdí 2x denně loď do Nunukanu (25RM), odtud pak lodí do Tarakanu.

Přechod Tebedu / Entikong

Pozemní přechod na Borneu ze Sarawaku do Kalimantanu. Z Kuchingu jezdí denně bus do Pontiaku (34.5RM, 10h).

Doprava do Malajsie z Filipín

Ze Sandakanu na Borneu jezdí trajekt do Zamboanga na Filipínách, asi 2x týdně.

Doprava do Malajsie z Bruneje

Po zemi je možný přejezd do Bruneje z Lawasu, Limbangu a Miri. Jednodušší je to ale po moři. Loď jezdí z Lawasu a Limbangu do Bandar Seri Begawanu. Lodní spojení je také s Labuanem. Problémem při cestě do Bruneje je složitost získání víza.

Booking.com