Malajsie – Zeměpis a podnebí
Malajsie se skládá ze dvou odlišných částí, pevninské části na Malajském poloostrově o rozloze 131 573 km2 a ostrovní východní části o rozloze 198 160 km2, ležící na ostrově Borneo. Tyto dva regiony jsou od sebe vzdálené 450 km a odděluje je Jihočínské moře. Celková délka pobřeží je 4675 km.
Pevninská část Malajsie sousedí na severu s Thajskem a na jihu se Singapurem. Horské pásmo, táhnoucí se od severu k jihu, rozděluje poloostrov na západní úrodnou planinu a východní úzký pobřeží pás. Západní pobřeží poloostrova lemuje Andamanské moře, východní pobřeží zase moře Jihočínské.
Východní ostrovní Malajsie zahrnuje dvě provincie, které se nacházejí v severní části ostrova Borneo, třetího největšího ostrova na světě. Provincie Sabah o rozloze 73 711 km2 se nachází v severovýchodním cípu Bornea a na severozápadě ostrova se rozkládá největší malajsijská provincie Sarawak s rozlohou 124 499 km2. Obě provincie sousedí s Kalimantanem, indonéskou částí Bornea. Sarawak obklopuje ještě malou samostatnou enklávu – Brunejský sultanát. Hora Mt. Kinabalu tyčící se do výšky 4095 m v Sabahu je jedním z nejvyšších vrcholů jihovýchodní Asie. Sarawak i Sabah jsou pokryty neproniknutelnou džunglí a mají rozsáhlý říční systém.
Více než 60 procent Malajsie země stále ještě pokrývá deštný prales. Nachází se zde na 8 000 druhů kvetoucích rostlin, včetně 2 000 druhů dřevin, 800 různých druhů orchidejí a 200 druhů palem. Ze zvířat jsou typickými slon, tygr, tapír, medvěd, orangutan a gibon. Východní Malajsie má také nejrozmanitější ptačí říši na světě.
Podnebí v Malajsii
V Malajsii je typické tropické klima, tedy vysoké teploty a extrémní vlhkost po celý rok. Teploty se pohybují mezi 29-33°C, vlhkost je obyčejně kolem 90 procent. Oblast je v monzunovém pásmu a má dvě monzunová období. Pro obě pobřeží jsou období dešťů rozdílná, vzhledem k různým intervalům v Jihočínském a Andamanském moři.
Na západní pobřeží Malajského poloostrova přináší jihozápadní monzun od června do září jen mírné deště vrcholící ve dvou vlnách na přelomu dubna/května a září/října.
Na východním pobřeží poloostrova a především na Borneu způsobuje severovýchodní monzun od listopadu do února lijáky a silný vítr. Vůbec nejvydatnější srážky (až 700mm) jsou na západě Bornea. Ve ostatních měsících se často vyskytují krátké přeháňky.
V centrální části je počasí poměrně stabilní s častými přeháňkami. Ve vyšších polohách je mírnější klima kolem 22°C. Nejčastější srážky jsou tady v dubnu a květnu a od září do listopadu. Jaké je aktuální počasí v Malajsii se dozvíte v příspěvku – Malajsie – aktuální počasí.
Irena Hrušková | 8.2.2005
Aktuální počasí v destinaci
|
24,7°C
|
Předpověď počasí |