Jak navštívit karneval v Benátkách

Karneval v Benátkách (Itálie)
Karneval v Benátkách (Itálie)

Benátky v Itálii přitahují turisty jak magnet a zvláště v letních měsících je zde hlava na hlavě a úzkými uličkami proudí davy návštěvníků. Benátky mají své kouzlo i v zimě, zvláště v čase konání vyhlášeného karnevalu. Datum konání karnevalu je proměnlivé v závislosti na termínu Velikonoc. Karneval v Benátkách se koná pravidelně každý rok 10 dnů před Popeleční středou. Benátský karneval má své kořeny již v 11. století, ale v moderní podobě probíhá karneval od 80. let minulého století.

Doprava do Benátek

Volba dopravního prostředku záleží na osobních preferencích. Pokud bydlíte v Praze a blízkém okolí tak je asi nejrozumnější variantou doprava letadlem. V blízkosti Benátek jsou dvě letiště s pravidelnou autobusovou dopravou do Mestre nebo Benátek. Moraváci zpravidla zvažují jestli cestovat autem nebo letadlem, protože čas strávený na cestě se příliš neliší. Cesta do Prahy čí Vídně na letiště a čekání dostávají časově letadlo a auto přibližně na stejnou úroveň. Pokud budete cestovat autem tak k výdajům za pohonné hmoty nezapomeňte připočíst rakouskou dálniční známku a mýtné na italské dálnici (cca 16 EUR - 1 cesta). Také parkování není úplně laciná záležitost a 1 den stojí 10 EUR (Mestre - hotelové parkoviště). Pokud nebudete parkovat u hotelu můžete využít jedno z mnoha záchytných parkovišť. Nejblíže Benátkám je velké nadzemní parkoviště na Piazzale Roma (GPS +45° 26' 18.87", +12° 19' 4.92"), cena na jaře 2014 byla 27 EUR za den. Jinou alternativou je parkoviště ve Fusina (GPS +45° 25' 11.64", +12° 15' 20.60"), kde je terminál na lodní dopravu do Benátek a také je zde kemp. Pokud dáváte přednost železnici tak přímo v Benátkách poblíž Piazzale Roma je i vlakové nádraží.

Jídlo a ubytování

Benátky patří k nejdražším italským turistickým destinacím a je jedno zda-li je navštívíte v létě nebo v zimě. V nedalekém Mestre zaplatíte za šálek italského espresa 1 EUR, na náměstí San Marco dostanete espreso za 6,5 EUR.  Za oběd či večeři pro dva utratíte bez problémů v místní restauraci 100 EU. Takže při plánování návštěvy je potřeba počítat s většími výdaji, ale jsou zde i lacinější alternativy stravování. Na hlavních turistických tazích narazíte na krámky rychlého občerstvení, kde kromě nápojů koupíte pizzu a jiné pokrmy “do ruky”. V zimním období je ovšem vhodné počítat s návštěvou restaurace z důvodů zahřátí a také veřejné toalety nejsou v Benátkách příliš běžným jevem.

Hotely a hostely se v Benátkách taky prodraží a úroveň nemusí vždy odpovídat vynaloženým penězům. Navíc pokud nevyužijete lodní taxi budete se vláčet s kufry úzkými uličkami a neustále je přenášet přes větší či menší mosty. Proto spousta návštěvníků volí ubytování v nedalekém Mestre, kde je velká nabídka ubytování a za rozumnější cenu. Výhodou je i blízkost letiště nebo možnost parkování auta u hotelu. Z Mestre jezdí v krátkých intervalech autobusy do Benátek a cesta trvá cca 20 minut. Při našem karnevalovém pobytu jsme byli ubytováni v Mestre a na recenzi Quality Hotel Delfino Venezia Mestre se můžete podívat.

Doprava v Benátkách

V Benátkách nemáte příliš velký výběr dopravních prostředků - vlastní nohy nebo loď. Ačkoliv jsou Benátky poměrně rozlehlé všude dojdete pěšky. Ve spleti úzkých uliček uliček brzy zjistíte, že mapa vám příliš nepomůže. Stačí držet směr a sledovat cedule, které zpravidla vyznačují cestu k mostu Rialto, na náměstí hlavní náměstí San Marco nebo na náměstí Piazzale Roma, které je dopravním uzlem. Z konečné autobusu na Piazzale Roma dojdete na San Marco za 20 - 30 minut pohodovou chůzí.

Pokud vás již bolí nohy, tak můžete využít lodní autobus, který spojuje různá místa v Benátkách. Určitě se projeďte po Gran Canalu, protože Benátky je potřeba si prohlídnout i z vodní hladiny. Četné jsou zde i lodní taxi, které jsou už dražším způsobem dopravy. Gondola se k dopravě příliš nepoužívá a slouží jako atrakce pro turisty. Za 100 EUR s vámi objedou dva bloky a za půl hodiny vás zase vyšoupnou na břeh.

Karneval v Benátkách

V průběhu karnevalu se v Benátkách odehrává řada kulturních akcí a jejich přehled získáte na oficiálních stránkách http://www.carnevale.venezia.it/. Centrum karnevalového veselí je náměstí San Marco a nábřeží u Dóžecího paláce. Na náměstí San Marco je pódium kde se odehrává různý program a hraje muzika. Mezi turisty korzují postavy v kostýmech nebo  maskách a nejvýstavnější masky postávají na nábřeží u Dóžecího paláce. Některé kostýmy a masky jsou jednoduché a můžete je zakoupit za několik desítek EUR v místních obchodech. Největší pozornost samozřejmě poutají historické kostýmy a masky, které jsou mnohdy naprosto dokonalé. Postavy v maskách a kostýmech hodiny ochotně pózují všem fotografům a vyloženě si užívají pozornost a zájem který poutají. Podle jazyka lze poznat, že v převlecích často nekorzují jen Italové, ale i Francouzi nebo Britové. Při naší návštěvě (2012) jsme zjistili, že nejlepším dnem je pátek, kdy na San Marco a v okolí je v podvečer spousta krásných kostýmů a relativně málo turistů. V sobotu v poledne byla situace již zcela odlišná a centrum bylo zcela přeplněné. V běžné dny se Benátky večer rychle vylidňují a můžete si užít opuštěných uliček. V sobotu večer Benátky zaplňují davy mladých lidí s láhvemi piva a vína v rukou a sobotní noc je zde asi hodně veselá. Karneval se odehrává v zimním období a tak je potřeba počítat se zimou, která je u vody hodně vlezlá. Když jsme v sobotu večer z Benátek odjížděli tak dokonce začalo sněžit.

Osobně jsme byl z karnevalu v Benátkách velmi nadšený. Skvělá atmosféra, krásné město, nádherné kostýmy a Benátky v zimě mají své kouzlo.

Booking.com