Co navštívit v Paříži

Eiffelova věž v Paříži (Francie)
Eiffelova věž v Paříži (Francie)

Jedno z nejromantičtějších míst na světě a v pravém smyslu i kulturní pýcha Evropy, čítající v městské aglomeraci asi deset milionů obyvatel (bez aglomerace 2,2 milionu). To je Paříž, metropole Francie, kde kromě romantiky, kultury a poutí za historií najdete i evropské centrum módy. Slavné historické stavby se tu míjí s výtečnými restauracemi a luxusními butiky, centrum zde mají prodejci světoznámých značek jako Dior, Chanel nebo Louis Vuitton. Paříž je městem o rozloze asi 1200 kilometrů čtverečních, je oblíbenou destinací mnoha turistů ze všech končin celého světa a každoročně sem přijedou na romantický víkend nebo jen krátký výlet miliony lidí.

Ohledně architektonické kultury toho v Paříži najdete opravdu hodně. Světoznámá katedrála Notre-Dame, muzeum v Louvru nebo Vítězný oblouk a impozantní Eiffelova věž. A to zdaleka není všechno, co takhle navštívit zámek a zahrady ve Versailles či baziliku Sacré Coeur? Eiffelova věž byla postavena v letech 1887-1889 ke stému výročí Velké francouzské revoluce, měří úctyhodných 324 metrů a váží ještě úctyhodnějších sedm tisíc tun. Své jméno nese po slavném architektu Gustavu Eiffelovi, samotní Pařížané jí přezdívají příznačně Železná dáma. Původně tuto stavbu místní nenáviděli, ke kritikům se přidali například Émile Zola či Alexander Dumas, ale dnes už si panoráma Paříže nedovedeme představit bez Eifellovy věže, která je ve francouzské metropoli jedním z nejvyhledávanějších cílů.

Pokud se vyžíváte v nočním životu, musíte navštívit světoznámou čtvrť zvanou Montmartre, kde najdete vyhlášený podnik Moulin Rouge. Pokud dáte přednost menšímu výšlapu, navštivte potom vyvýšeninu, která se shodou okolností také jmenuje Montmartre, což je v překladu asi tolik, co hora mučedníků. V názvu totiž přežívá památka po svatých Denisovi, Eleutheriovi a Rusticovi, které nechal římský prefekt za šíření křesťanství ve třetím století odsoudit k smrti. V Paříži také žily takové osobnosti éry dávno i nedávno minulé jako Guy de Maupassant, Charles Baudelaire, Samuel Beckett nebo filosof Jean-Paul Sartre. Pokud s sebou vezmete na výlet do Paříže děti, určitě vás donutí nevynechat návštěvu proslulého zábavního parku Disneyland, jenž se rozkládá na více než 600 hektarech a k vyzkoušení je tu více než padesát zajímavých atrakcí.

Booking.com