Pobaltí a Petrohrad očima českého turisty – ZÁKLADNÍ INFO (část 7.)

Hrad Trakai (Litva)
Hrad Trakai (Litva)

Záchody

Ve větších městech Pobaltí můžete mít při hledání toalet potíže. Je jich totiž velmi málo. Zejména v Kaunasu, Rize, Vilniusu a Tallinnu. Všude v těchto zařízeních se platí. Ceny se pohybují v přepočtu do 10,-- Kč – v Litvě 1 lit, v Lotyšsku 0,1 lat, v Estonsku do 5 estonských korun. V těchto městech je možno navštívit také rychlá občerstvení McDonald’s, kde jsou záchody zdarma. A třeba si potom u nich něco dáte. Však oni s tím ve své strategii počítají. Někdy budete muset za WC zaplatit i v areálu pamětihodnosti, kam už jste si zakoupili vstupenku (například v Lotyšsku v Turaidě 0,1 lat). Další možnost máte v restauraci, kterou navštívíte. Je jich v centrech větších měst požehnaně.

Záchody jsou klasické. Jenom jednou na úplný závěr cesty jsme se v restauraci ve Vilniusu setkali se záchodem tureckým.V národních parcích pobaltských zemí je to už lepší. Samozřejmě pokud jdete na výpravu do pralesa nebo do bažin, tak tam žádné kadibudky nejsou, ale při vstupech do NP alespoň nějaké zařízení je. Jinak vám zbývá příroda. Na Kurské kose (zejména v Nidě) nebo v Estonském NP Lahemaa mít potíže s hledáním WC nebudete. V Petrohradu jsou, dá-li se to tak říci, záchodově velice dobře vybaveni. Vždy však budete platit a to 10 rublů. Jenom u některých památek se můžete setkat s vydřidušskými 20-ti rublovými záchody.

Je zde několik variant těchto zařízení. V parcích se setkáte se samostatně postavenými kamenými „záchodovými“ objekty většinou žluté či béžové barvy, u historických objektů a jiných placených vstupů stojí bakelitové „toi-toi“ buňky modrobílé (menší) nebo tmavě zelené (větší) barvy. Specialitou jsou takzvané kakabusy. Jsou to autobusy upravené jako záchody. Těch není mnoho, ale v centru je najdete. Je to poměrně novinka. Fungují cca od roku 2003.

Při nočních přesunech do Pobaltí se nevyhnete ani polským záchodům. Ty placené stojí 1 zlotý, ale nejlépe je zastavit u Mc Donalda nebo jiné občerstvovny, kde je to zadarmo. Infrastruktura v Polsku není zase tak rozvinutá a tak kapacita pro celý autobus mnohdy nestačí a zdravotní přestávky se tím protahují. Obecně je úroveň těchto zařízení ve všech navštívených zemích na dobré úrovni. Nejhorší záchody ovšem mají suveréně na hraničním přechodu v ruském Ivangorodu. A to prosím toto zařízení mnohdy slouží k předávání úplatků, jak se později dočtete.

Cestovní formality, důležité adresy, pojištění

Na cestování do Pobaltí vám stačí občanský průkaz nebo pas. Pro cestu do Ruska musíte mít pas a vízum. CK Periscope vybírá pasy měsíc před odjezdem. Údajně si Rusové na velvyslanectví dost vymýšlejí a žádosti o víza často vracejí k doplnění. Dokonce prý i požadují nějaké úplatky za brzké vyřízení. Proto se pasy vybírají tolik dní dopředu, aby se to všechno bez úplatků pohodlně stihlo. Turisté však s touto byrokracií nepřijdou do styku. Vše zařídí cestovka. Vyřízení víza vás v cestovce stojí 1.500,-- Kč. Při vstupu do Ruska musíte ještě vyplnit kartu, která má 2 části. Jednu si nechají celníci při vstupu a druhou s údaji o ubytování vám odeberou při výjezdu. Podrobnosti jsou uvedeny v dalším textu.

Jezdecká socha v Petrohradu (Rusko)
Petrohrad (Rusko) historické centrum

Adresy velvyslanectví:

Litva – Čekijos Respublikos Ambasada, Birutés gatvé 16, Žverynas, Vilnius, telefon (00370) 52661040

Lotyšsko – Čehyjas republikas vestniecíba, Elizabetes iela 29a, Riga, telefon (00371) 7217814

Estonsko – Tšehhi vabariigi suursaatkond, Lahe 4, Tallinn, telefon (00372) 6274400

Český generální konzulát v Petrohradě (Sankt Petěrburgu) – General’noje konsul’stvo Češskoj Respubliky, Tverskaja 5, Sankt Petěrburg, telefon (007) 8-12-2710459.

Pravoslavný klášter Kuremäe (Estonsko)
Kuremäe (Estonsko) pravoslavný klášter

Pojištění je na zvážení každého turisty. Určitě doporučuji si zajistit pojištění léčebných výloh v zahraničí a pojištění storna zájezdu. Všechny varianty vám nabídne cestovní kancelář. Individuální turista by s i měl také zajistit pojištění léčebných výloh v zahraničí v rámci cestovního pojištění u některé z našich pojišťoven nebo prostřednictvím banky.

Hrad Sigulda (Lotyšsko)
Sigulda (Lotyšsko) hrad

Průvodce

Náš průvodce byl opravdu vynikající. Byl ochotný vstřícný a znalý místních poměrů. Byl to 30-ti letý Miroslav Grass, který vystudoval filologii na Palackého universitě v Brně i universitu v Petrohradě. Je to odborník na Rusko a Pobaltí a vášnivý patriot těchto zemí. Často je navštěvuje a své znalosti rozšiřuje. Během cesty nás stále zásoboval množstvím aktuálních informací. Pouštěl nám rovněž fejetony z knihy Davida Šťáhlavského „Výpravy opačným směrem“. Také nás informoval, co se děje u nás doma. Zejména o politice a fotbale. V Petrohradě se k nám připojila jeho snoubenka Jitka Porupková, která v Petrohradě studuje také filologii. Obohatila nás o své znalosti místních pamětihodností a sdělila nám i mnoho praktických rad. S oběma těmito „rusisty“ jsme byli nadmíru spokojeni. Jako spouluatoři publikovali články v časopise Země světa 1/2006 a Mirek navíc pořídil a zveřejnil krásné fotografie.

Hrad Trakai (Litva)
Hrad Trakai (Litva)
Booking.com