Muang Sing – na území horských kmenů

Muang Sing (Laos)
Muang Sing (Laos)

Dojet do Muang Singu je skoro jako dojít na pomyslný konec světa. Dál už odsud vlastně ani nikam pokračovat nemůžeme. Všude kolem je jen džungle s vesnicemi horských kmenů. Pouze úzká silnička vede k blízké laosko-čínské hranici, která je ovšem otevřena pouze pro místní.

Většina cestovatelů sem míří kvůli výpravám k horským kmenům, trekům v okolní džungli nebo raftingu na řece Nam Tha. Vesnice Muang Sing leží ve středu pověstného Zlatého trojúhelníku, a tak dalším důvodem její návštěvy bývá opium, i když pomyslný statut laoského hlavního opiového centra prý už nedávno převzal Vang Vieng.

Muang Sing (Laos)

Muang Sing sám o sobě také není příliš snadno dostupný. Z Luang Nam Tha, hlavního města stejnojmenné provincie, se sem po dost špatné cestě jede asi dvě hodiny na korbě náklaďáku. A i do samotného Luang Nam Tha je přeprava náročná, nám to trvalo z hraničního Huay Xai něco přes deset hodin cesty džunglí na korbě džípu a cesta je sjízdná jen mimo období dešťů.

Veškerá námaha a nepohodlí ovšem stála za to, je tady neskutečně nádherně. Místo ubytování přímo v Muang Singu jsme jeli do guest-housu asi osm kilometrů za vesnicí. Guest-house Adima se nachází na samotě uprostřed krásné horské přírody a právě tady začínají stezky do džungle. Ubytování je to ovšem stylové. Guest-house je vlastně několik dvoupokojových dřevěných srubů s malou domácí restaurací, kde docela dobře vaří.

Návštěva vesnic zdejších horských kmenů se stala jedním z nejzajímavějších zážitků celé naší cesty. Kromě vesnice kmene Akha hluboko v džungli, jsme prošli ještě přes několik kmenových vesnic v údolí poblíž Muang Singu. A podívali jsme se také do Číny, i když jen přes hraniční závoru.

Muang Sing (Laos)

Horské kmeny žijí v celé této oblasti na území Thajska, Laosu a Myanmaru. Na území Laosu jich žije několik, v této části země jsou nejrozšířenější vesnice kmene Akha, Yao a Hmong. Tato oblast je známa také jako Zlatý trojúhelník, dodnes proslulý pěstováním opia. Opium se zde pěstuje již odedávna. Kromě toho, že stále ještě hraje významnou roli v tradiční medicíně, je nejlukrativnější plodinou pro zdejší chudé zemědělce. Vlastně je to pro ně ideální plodina. V této nesnadno přístupné džungli se jí daří dobře, sklízí se několikrát do roka a není náročná na přepravu a distribuci. Právě z těchto důvodů je těžké pěstování opia nahradit něčím jiným. Lukrativním zdrojem pro mezinárodní obchod s drogami se ale jihovýchodní Asie stala až během války ve Vietnamu, kdy prostřednictvím nechvalně proslulé Air America z výnosů z opia financovala CIA své tajné operace.

Muang Sing byl jednou z našich prvních zastávek v Laosu. Od chvíle, kdy jsme překročili Mekong, už jen stále víc propadáme podmanivému kouzlu této země. Kouzlu její přírody, jejích obyvatel, její atmosféry.

Booking.com