Bergamo - významné město italské Lombardie

Bergamo (Lombardie - Itálie)
Bergamo (Lombardie - Itálie)

Bergamo je jedno z poměrně významných měst ležících na severo-západě Itálie, konkrétně v oblasti Lombardie. Toto město mělo v minulosti velmi pohnutou historii, dnes je však úspěšným univerzitním městem s přívětivou atmosférou.

Město se skládá ze dvou částí, které jsou spojeny silnicí. V Bergamu a okolí můžeme najít velké množství historických hradů a pevností, které zde stavěli nejen Lombarďané, ale také i Benátčané, v době kdy se snažili toto území získat pod svou vlastní vládu.

Dvě části, ze kterých se město skládá, se nazývají horní Città Alta a dolní Città Bassa. Horní část je dnes stále ještě opevněná od dob, kdy v kraji vládla římská správa (tehdy se dnešní Bergamo jmenovalo dost podobně – Bergomum). Dnešní stotisícové město si během staletí vytrpělo mnohé, vyplenil je například slavný válečník Attila.

Nachází se zde známá pevnost La Rocca. Stojí zde už sedm století a vždy byla využívána k obraně města. Nejdůležitější částí horní Città Alta však není tato pevnost, ale náměstí. Toto náměstí se nazývá Piazza Vecchia a nalezneme zde například proslulou zvonici Campanone. Její zvon každý den odbíjí přesně v deset hodin v noci sto úderů, které dříve sloužily jako oznámení o uzavření bran starého města. A co takhle Bergamská katedrála? Tato stavba vás určitě nadchne svým neoklasicistním vzhledem, přestavba se dočkala na konci 19. století.

V dolní části Bergama – Città Bassa najdeme také nějaké památky, ale hlavně se zde nachází městský úřad a Akademie věd, jejíž součástí je obrovská knihovna. Okouzlující atmosféru Bergama tvoří především staré obchůdky, které najdeme na hodně místech, a také typické trattorie, které vždy dotvářely historii města. Trattoria jsou vlastně klasická stravovací zařízení v italském stylu, kde ceny bývají nižší, jídlo skromné, avšak hojné, a celkově jsou v poměrně neformálním stylu. Mezi známé a doporučované místa patří například Pasticceria Cavour Caffetteria, což je kavárna a cukrárna v jednom, případně také Chiari Formaggi, kde se můžete vybrat ze spousty druhů kvalitních tradičních sýrů z této oblasti. Je to i skvělý typ na dárek pro vaše blízké, který byste jim mohli ze slunné Itálie dovézt.

Co se týká kulturního života, můžete navštívit třeba typické italské divadlo. Samozřejmě se poblíž tohoto pozoruhodného města nachází také další, velmi známé italské města. Bergamo leží asi čtyřicet kilometrů severovýchodním směrem od Milána, což je světoznámé moderní město, které je mimo jiné považované za centrum (nejen aktuální) módy. Rozhodně by stálo za to navštívit i známé jezero Iseo, jinak známé také jako Lago d’Iseo. Je to jen tak mimochodem šesté největší jezero v Itálii.

Booking.com