Innsbruck - hlavní město lyžování
Centrum Tyrolska, sídlo univerzity a biskupa, Mekka všech milovníků zasněžených svahů. To všechno je stodvacetitisícové město Innsbruck, které se rozkládá v údolí řeky Inn (doslovně znamená jeho název vlastně „Most přes Inn“) na západě Rakouska. Městské právo získal Innsbruck v roce 1205, ale už dlouho před tím byl velmi významnou lokalitou. Proudila tudy totiž obrovská obchodní stezka z Itálie na sever Evropy, kterou by šlo asi těžko vést jiným směrem a vydělat ještě nějaké peníze.
Innsbruck ale není jen o lyžování, je to město plné sportu a kultury, stejně tak zde můžete obdivovat spoustu jedinečných architektonických památek. A u těch také začneme.
Zlatou medaili by v tomto směru určitě bral Císařský zámek – Hofburg – který zde stojí už více než pět století. Za tu dobu byl několikrát přestavován, naposledy v době vlády Marie Terezie, která jej nechala přetvořit po vídeňském způsobu ve stylu rokoka. Rozlehlý park plný rozkvetlých zahrad, císařské komnaty nebo malá kaple, to vše tu můžete obdivovat.
Další zdejší významnou památkou je renesanční zámek Ambras, jenž leží na návrší nedaleko samotného města. Oblíbený turistický cíl, jenž ve svých dílech často zmiňují i učenci, je dílem (tehdy) knížete Ferdinanda Tyrolského. Ten nechal někdejší medievální tvrz přestavět v roce 1580. I zde si, stejně jako snad všude v případě okázalých renesančních staveb, můžete projít rozsáhlým parkem. Dalším lákadlem je výstava Ferdinandových oblíbených zbraní, které jsou vskutku zajímavým okénkem do světa šlechty šestnáctého století. A to není vše, Ferdinand sem nechat kdysi přivézt z Křivoklátu své nebývale rozsáhlé umělecké sbírky, které jsou zde k vidění dodnes.
Poměrně známá je i zdejší „Zlatá stříška“, arkýř císaře Maxmiliána I. z konce patnáctého století. K tomuto panovníkovi se vztahuje i další stavba, Dvorní kostel, kolem nějž jsou bronzové sochy vybraných římských císařů. Dvorní kostel (Hofkirche) je součástí Hofburgu a sám Maxmilián tu má dokonce své mauzoleum.
Innsbruck ale skýtá mnoho zajímavého i pro zájemce o sakrální architekturu. Jedná se například o barokní dóm svatého Jakuba ze začátku osmnáctého století v pozdně barokním slohu. Návštěvníky upoutají na první pohled hlavně tamní varhany, které mají skoro čtyři tisíce píšťal. A to není vše, najdete tu i největší zvonkohru v Rakousku, zvonků je přesně 48 a každý den vyzvánějí kolem poledne. Mimochodem – otevřeno tu mají prakticky celý den, v létě zpravidla až do půl osmé.
Další stavbou tohoto druhu je například premonstrátský klášter Wilten z poloviny osmnáctého století, jenž stojí na místě někdejšího malého raně křesťanského kostela. V tyrolské metropoli můžete obdivovat i barokní morový sloup svaté Anny, jenž je dílem italských mistrů.
Jezdíte rádi lanovkou? V Innsbrucku si můžete dopřát stejnou kratochvíli, jako třeba i v Praze na Petříně. Ta zdejší je nedaleko od „Zlaté stříšky“ a má necelé dva kilometry a vede od centra města až na vrch Hungerburg, kde můžete obdivovat panoráma tohoto malebného města uprostřed horských svahů – mimochodem, od stanice Seegrube, která se nachází v nadmořské výšce 1905 metrů, uvidíte tak trochu až do Itálie.
A pokud máte rádi sport, určitě byste neměli zapomenout na návštěvu sportovišť zimní olympiády z roku 1964. Proslulý je například skokanský můstek na Bergiselu, kde se dodnes koná jeden ze závodů Turné čtyř můstků. Pokud si pro inspiraci chcete prohlédnout více fotografií z Innsbrucku, mrkněte do naší fotogalerie Innsbruck.
Rakousko však není jen Innsbruck, Linz či Vídeň. Podívejte se například i do „Mozartova“ Salcburku, kde lákají k návštěvě třeba zámky Arenberg, Mirabell a Hellbrunn.
Marek Kos | 3.12.2021
Aktualizace 16.11.2020Aktuální počasí v destinaci
|
1,1°C
|
Předpověď počasí |