Jak zdolat horu Sveti Jure?

Hora Sveti Jure
Hora Sveti Jure "Svatý Jiří" v Národním parku Biokovo (Chorvatsko)

Hora Sveti Jure, tedy v překladu svatý Jiří, je nejvyšší horou chorvatského pohoří Biokova. Dosahuje výšky 1 762 metrů nad mořem, a tak je mnohými označována jako nejvyšší hora chorvatského pobřeží. Horu najdete pouhých 25 kilometrů od Makarské, díky čemuž je častým cílem mnohých turistů. Z vrcholu se pak jeho návštěvníkům skýtá neopakovatelný pohled na celé daleké okolí až k černohorským masivům.

Hora Sveti Jure

I když oproti ostatním vrcholům Evropy je Sveti Jure malým kopečkem, je výstup na něj poměrně náročný. Člověk totiž musí překonat převýšení téměř 1 700 metrů, což dělá z vrcholu pohoří Biokova jeden z nejnáročnějších na výlety. Ovšem to neznamená, že by se mu výletníci vyhýbali.

Výlet na horu Sveti Jure

Dovolená v Chorvatsku nemusí být jen o moři, plážových barech a sluníčku. Taktéž turistika a nejrůznější výlety mohou dovolenou značně obohatit. K hoře se jednoduše dostanete po silnici přímo z Makarské. Prakticky tak nemusíte vycházet z auta. Mnoho turistů si proto k výletu na horu Sveti Jure půjčuje auto.

Cesta je přístupná od sedmé hodiny ranní až do osmé hodiny večerní. Pokud se na horu navíc vydáte v sezóně, připravte si mýtné, které se pohybuje okolo 110 korun, respektive 35 kun pro dospělou osobu. Vstupné je pro děti zdarma.

Cesta nejprve vede směrem na Vrgorac. Po šesti kilometrech odbočíte vlevo na odbočce, která je označena Sv. Jure. V tomto bodě začíná Chráněná krajinná oblast Biokovo, kde budete muset zaplatit výše zmíněné mýtné. Silnice pak stoupá lesem až k výhledu. Silnice bude postupně nabírat výšku mnoha serpentinami. Připravte se na to, že místy je zde cesta naprosto bez svodidel, a i když je bezpečná, obrňte se pevnými nervy.

Hora Sveti Jure "Svatý Jiří" v Národním parku Biokovo (Chorvatsko)

Výstup na Sveti Jure po svých

Ovšem jste-li nadšenými turisty, jistě vás cesta autem tolik nenadchne jako výšlap po svých. Ten, jak už bylo napsáno výše, bývá jedním z nejnáročnějších. Celý výstup i sestup trvá asi jedenáct hodin a připravte se na velkou fyzickou zátěž.

Makarské se na Sveti Jure můžete vydat po stezce s názvem Rodičova cesta, která vede přes Horní Tučepi a sedlo Staza. Když vyjdete z Makarské, dojdete po loukách ke skalnímu výšvihu. Pak budete pokračovat prudce do kopce borovicovým lesem. Ve strmých a dlouhých serpentinách dosáhnete prvního záchytného bodu, sedla Staza. Dojít jen do sedla Staza stojí mnohé turisty všechny síly, převýšení zde totiž činí 1 000 metrů. Pokračovat až na vrchol můžeme doporučit pouze trénovaným vysokohorským turistům nebo horolezcům, a to ke všemu nejlépe s horským vůdcem znalým terénu.

Půjdete ještě dál a dojdete až k sedlu Vošac, který se tyčí do výšky 1 200 metrů nad mořem. Zde uvidíte zvlněnou krasovou krajinu, ze které vystupuje pouze jeden výrazný vrchol, kterým je váš cíl, Sveti Jure. Na tomto sedle taktéž najdete vyhlídku, kde si můžete na chvíli odpočinout. Když půjdete dál, dojdete širší cestou k chatě Planinski dom pod Vošacem. Pokud vám teď svitla naděje, že se zde občerstvíte, musíme vás hned v počátku zklamat. Chata je totiž mimo provoz a už tak nejspíš i zůstane. Zastihne-li vás však při výstupu nebo sestupu déšť či noc, můžete se ubytovat v malé budce, která stojí hned vedle chaty Planinski dom. Stále jste však nedosáhli vašeho cíle.

Budete muset pokračovat cestou přes krasovou oblast Cocpit, který tvoří spleť až sto metrů hlubokých propastí v rozpraskaném vápenci. Už se pomalu blížíte ke zdárnému konci! Na vrchol už totiž budete pokračovat po značené stezce nebo po silnici. Když konečně dorazíte do cíle, můžete zde navštívit nově postavený kostelík a červený vysílač.

Hora Sveti Jure "Svatý Jiří" v Národním parku Biokovo (Chorvatsko)

Rady na závěr

Pokud se vám výstup po tomto podrobném popisu zdá naprosto snadný, nenechte se zmýlit! Skutečně se jedná o jeden z nejnáročnějších treků a i zkušení horolezci se na něj pečlivě připravují. Pokud si tedy neberete na vaši dovolenou kvalitní vysokohorskou výbavu, ani se do něj nepouštějte. Aby váš výlet byl naprosto hladký, přibalte si taktéž kromě kvalitní obuvi a oblečení spoustu vody a potravinové doplňky, které nejen dodávají energii, ale také pomáhají lépe regenerovat svaly.

Booking.com