Portogruaro - neboli Malé Benátky

Portogruaro (Itálie)
Portogruaro (Itálie)

Portogruaro je pro tuzemské turisty přitažlivé i díky tomu, že se nachází nedaleko vyhlášených italských dovolenkových letovisek jako je Bibione nebo Caorle. Zhruba sedmdesát kilometrů pak jsou vzdáleny i romantické Benátky, takže třeba příjemnému týdnu s milovaným protějškem vůbec nic nebrání.

Pětadvacetitisícové město zaujme hlavně tím, jak unikátně se zachovalo jeho středověké centrum. Samotný název Portugruaropochází zřejmě ze sousloví „porto“ a gru“, což by mělo znamenat něco jako „jeřábí přístav“. Tohle dlouhokrké ptactvo se tu dodnes vyskytuje opravdu v hojném počtu.

K povýšení Portugruara na město došlo v roce 1140, podnět k tomu dal jistý biskup Gervico. Vzhledem k výborným podmínkám pro život, které tato lokalita nabízí už od nepaměti, bylo ale samozřejmě osídleno již mnohem dříve, a to ještě za antických časů.

Turisticky atraktivní je samozřejmě hlavně náměstí, které se zachovalo takřka celé v benátské verzi gotického slohu. Radnice ze 13. století s velmi výrazným cimbuřím, šikmá zvonice tamní katedrály nebo staré mlýny navodí atmosféru krutého a zároveň krásného středověku.

Portogruaro, kterému se také přezdívá „Malé Benátky“, zaujme i vodotrysk se stylizovaným jeřábem, který vytvořil roku 1494 sochař Giovanni Antonio Pilacorte. Zajímavou stavbou je i Villa comunale di Portogruaro, která spatřila světlo světa v polovině 16. století.

Nedaleko Portugruara najdete také Opatství Summaga, které bylo založeno v době mezi desátým a jedenáctým stoletím. Dnes už zbývají z původní stavby jen malé části, v osmnáctém století musela trojlodní budova projít rozsáhlou rekonstrukcí. Přesto se ale zachovalo několik románských fresek, pocházejících ještě z dob založení kláštera a zachycujících několik biblických motivů (Adam a Eva, Poslední soud, evangelisté, Kristus a apoštolové). Opatství často obývali členové předních benátských rodin, kteří se nebáli v zájmu svého spasení investovat obrovské částky do sakrální výzdoby. Inu, alespoň je na co se dívat…

Booking.com