Čtvrť Galata v Istanbulu

Čtvrť Galata v Istanbulu (Turecko)
Čtvrť Galata v Istanbulu (Turecko)

V Istanbulu existuje zátoka, která nese název Zlatý roh (turecky Halič). Nad ní se rozkládá několik městských čtvrtí, z nichž dnes bude řeč o Galatě, náležející do městského obvodu Beyoglu. Ten bychom našli v evropské části města, a někteří dokonce tvrdí, že se jedná o skutečné centrum Istanbulu, dokonce významnější než proslulé staré město Sultanahmet.

Samotná čtvrť Galata má vskutku bohatou historii, kterou připomínají už samotné mohutné hradby. Její význam v historii však postupně upadal, dnešní turista se tedy může pokochat jen jednou z mála zbývajících památek. Takovou dominantou, kterou patrně nemine žádný návštěvník Istanbulu, je Galatská věž, původem z poloviny čtrnáctého století, tyčící se ve svahu nad zátokou do výšky bezmála sedmdesáti metrů.

U Galatského mostu v Istanbulu se čile rybaří (Turecko)

Cesta k ní vede klikatými uličkami plnými stánků se suvenýry, a ať už na samotný vrchol věže vystoupáte po svých, nebo si cestu zkrátíte výtahem, odměnou se vám stane překrásný výhled na starobylé i moderní město, které se rozkládá na březích bosporského průlivu. Můžete si ho vychutnat z několika kaváren či restaurací sídlících na samotném vrcholu věže, o něco níže (ve výšce 51 metrů) se nachází vyhlídkový ochoz. Je pochopitelné, že věž, známá také jako Kristova, byla v době svého vzniku nejvyšší stavbou ve městě, a její výška koneckonců není nijak zanedbatelná ani dnes. Vždyť nejvyšší budova u nás v Česku měří „jen“ něco přes sto metrů, není tedy o mnoho vyšší. A to byla postavena vlastně až ve dvacátém století.

Vraťme se však do Turecka. V Galatě existuje ještě jedna pamětihodnost, kterou byste neměli při návštěvě těchto míst minout, a sice Galatský most, vedoucí přes Zlatý roh a spojující čtvrtě Galata a Eminonü. Most je dlouhý skoro půl kilometru a 42 metru široký. Most má dvě patra a v horní části proudí automobilová a tramvajová doprava. Ve spodní části jsou obchody a především restaurace. Pokud půjdete kolem, tak místní naháněči vás budou přemlouvat ať navštívíte právě jejich restauraci. Sedět v restauraci, dávat si krevety, popíjet dobré víno a dívat se na Bospor a proplouvající lodě je velmi příjemný zážitek. Jen vás nesmí překvapit, že se na Bosporbudete dívat přes rybářské vlasce, protože v horním patře stojí rybáři s udicemi a loví ryby pod mostem.

Pohled na Galatu z Topkapi (Turecko)

Most, který je dnes spolu s věží symbolem Galaty, byl slavnostně otevřen v roce 1994. Na jeho místě však stával mezi lety 1912 a 1992 most od německých inženýrů, který podlehl požáru. Obnovy se chopila turecká společnost STFA Group, díky které vznikla jedinečná dvoupatrová stavba. Takže zatímco nahoře projíždí jedno auto za druhým, ve spodním patře vládne poklidná atmosféra, kde mohou turisté využít služby místních obchodů kaváren.

Díky visuté konstrukci lze dvě části mostu pravidelně zvedat a umožnit tak proplutí lodím, které míří přímo do zátoky Zlatý roh z Bosporu. Není překvapivé, že tato událost je jednou z těch celkem netradičních turistických atrakcí.

Booking.com