Rovereto - město muzeí v regionu Trento

Rovereto (Trentino - Itálie)
Rovereto (Trentino - Itálie)

V Itálii snad neexistuje místo, které by se nedalo doporučit jako ideální prázdninová destinace. Zatímco severu náleží vysokohorské kouzlo malebných vesniček, jižní polovině země dominuje středomořská atmosféra a plážové radovánky. Je jen na vás, co zvolíte, ale v obou případech nebudete zklamáni.

Tématem tohoto článku bude třicetitisícové Rovereto ležící v jedné z nejsevernějších italských provincií, Trentinu. Pro české turisty to znamená dobrou zprávu: cesta sem totiž nebude tak dlouhá, jako kdyby se vydávali až na jih. Rovereto leží jen asi pětadvacet kilometrů jižně od Trenta. V průvodcích se o Roveretu hovoří jako o městě míru nebo městě kultury, o starobylém a moderním zároveň.

Moderní stránku zajišťují hotely a ubytovací komplexy pro každoroční várky turistů, kteří přijíždějí obdivovat historické památky. Těch je tu skutečně nepočítaně – snad každá dějinná etapa zanechala na tomto pozoruhodném místě své stopy. Středověký charakter celého Rovereta podtrhuje například zámek castelbarcsakých hrabat z přelomu 13. – 14. století. To hlavní, co přitahuje návštěvníky z celého světa, to je však historie poměrně nedávná: vzpomínky na první světovou válku. V této lokalitě se totiž právě před sto lety odehrávaly kruté bitvy v zákopech.

Dnes už si tyto události bohužel nikdo nepamatuje, připomenout nám je však může například Vojenské muzeum zřízené v areálu zmiňovaného středověkého zámku (před ním jsou umístněny dobové kanóny) a také dva zajímavé památníky. Jeden z nich, La Campala della Pace di Rovereto, byl postaven ke cti veškerým padlým vojákům (a civilním obětem) nehledě na to, za jakou stranu bojovali. Při návštěvě tohoto monumentu si nesmíme ujít unikátní devadesát let starý zvon, který se rozezvučí každý večer ve 21.30 právě na počest těchto padlých.

Váží neuvěřitelných 22,639 tun, což z něj dělá největší zvon na světě. A ještě jedno místo připomene milovníkům historie hrůzyplné události první světové války. Jižně od města je k vidění rotunda Sacrario di Castel Dante, kam bylo pochováno na dvacet tisíc těl vojáků, kteří přišli o život ve velké válce. Jejich jména jsou na památníku vyznačena. Přejděme však k veselejší stránce života v Roveretu.

Ne nadarmo se mu totiž říká město muzeí. Třebaže jde o nevelké sídlo, pro turisty otevřelo hned několik zajímavých muzeí. Kromě již zmiňovaného válečného muzea si většina turistů nenechá ujít například Muzeum moderního a současného umění Trenta a Rovereta (MART), považováno za jedno z nejdůležitějších evropských muzeí ve své kategorii.

Kromě několika stálých expozic jsou k vidění převážně časově omezené výstavy. Rovereto se stalo vyhledávaných italským dovolenkovým cílem ještě z jednoho důvodu: poskytuje totiž ideální nabídku sportovních aktivit pro všechny sportovně orientované turisty. V létě jistě využijete možnosti vykoupat se v impozantním Lago di Garda a v zimě je zde v provozu lyžařský areál. Pokud vás Rovereto unaví, můžete navštívit nedaleké městečko Riva del Garda, které je centrem turistiky na severní straně Gardského jezera.

Booking.com