Ajaccio - rodiště Napoleona Bonaparte

Ajaccio (Korsika - Francie)
Ajaccio (Korsika - Francie)

Zeptejte se průměrného Čecha, jaké je hlavní město Korsiky, a zřejmě bude v koncích. Kdo na Korsice nikdy nebyl, patrně tuto informaci může v životě postrádat, ale vědět by to měli přinejmenším ti, kteří se na Korsiku chystají a také ti, kdo se rádi dozvědí něco zajímavého. A v Ajacciu rozhodně nespočet zajímavostí a pamětihodností naleznete.

V první řadě jde o historickou hodnotu tohoto středomořského přístavu. Vždyť se tu narodil jeden z nejslavnějších vojevůdců všech dob, Napoleon Bonaparte! Na jeho počest zde bylo otevřeno muzeum a památník v jeho rodném domě, který denně navštěvují desítky zájemců nejen o francouzskou historii. A jak jistě tuší i příznivci moderní populární hudby, narodila se tu i zpěvačka Alizée.

Dnes žije v Ajacciu přes sedmdesát tisíc obyvatel, což z něj činí nejlidnatější město na Korsice. Na začátku jsme se zmínili, že jde o hlavní město, ve skutečnosti se však tímto titulem honosí pouze neoficiálně (hlavním městem je samozřejmě Paříž, neboť Korsika náleží politicky k Francii). Rozhodně má však na celém ostrově největší význam, najdeme tu mezinárodní letiště, sídlo řady francouzských státních institucí nebo místní parlament.

 TIP  Podívejte se i na fotografie z Ajaccia v naší fotogalerii.

Ajaccio bylo založeno pět set let před Kristem díky Římanům, ti si díky svému umu dokázali vybrat místo s mimořádně příznivým klimatickým podmínkám. Dnes na Ajaccio svítí slunce po neuvěřitelných tři tisíce hodin za rok. Edward Lear sice zažil tři nůše smutku, když při jeho pobytu v tomto městě stále pršelo, ale historicky vzato – šlo o mimořádnou výjimku potvrzující pravidlo. Teplota navíc neklesá pod patnáct stupňů Celsia, a to ani v zimních měsících.

Ajaccio je mimochodem také město dvou tváří: na jedné straně představuje svou moderní podobu s luxusními butiky, obchodním centrem nebo hypermarkety (a tato tvář je asi nejvíce vidět na náměstí v centru „starého“ Ajaccia Place Foch) – a také bílými plážemi v novém přístavu, na straně druhé nemůže vymazat staletou historii, která hýbala dějinami celé Evropy. Nezapře arabský vliv z počátků své existence (v podobě typických bíle omítnutých domků a úzkých uliček, ale milovníkům historických památek nabízí především vzpomínky na zdejšího rodáka Napoleona Bonaparte.

Jeho památku připomíná například sbírka italského umění, které se mu podařilo nasbírat za úctyhodné vojenské kariéry a jeho potomek Napoleon III. pak nechal vystavět monumentální mauzoleum pro celý Napoleonův rod (Chapelle Impériale).

Rádi si procházíte městské hradby? Místní citadela byla poměrně nedávno zrekonstruována, ale stále slouží francouzské armádě a dostanete se na ní jen, když budete mít opravdové štěstí a bude pro veřejnost otevřeno. Zavděk pak můžete vzít i korsickým tržištěm, kde si lze koupit čerstvé a lahodné potraviny nebo třeba myrtový likér – zjevnou konkurenci naší Becherovky.

Booking.com