Národní park Fertö-Hanság

Národní park Fertö-Hanság (Maďarsko)
Národní park Fertö-Hanság (Maďarsko)

Pokud budete projíždět západním Maďarskem a hodláte navštívit všechna tamní zajímavá místa, po prohlídce Šoproni do Köszegu nebo Szombathély příliš nespěchejte. Při cestě si totiž můžete prohlédnout Národní park Fertö-Hanság, který leží poblíž velkého stejnojmenného jezera Fertö. Právě v Maďarsku se totiž nachází nejzápadněji položené slané jezero Eurasie Fertö, které je zároveň třetí nejrozlehlejší vodní plochou střední Evropy. V samotném Národním parku Fertö-Hanság, který se dočkal svého otevření v roce 1991 a rozkládá se zčásti i na území Rakouska, lze obdivovat hned několik ohrožených zvířecích druhů, stejně jako zajímavě vypadajících rostlin. Ne náhodou byl celý národní park deset let od svého otevření zařazen na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

Národní park Fertö-Hanság (Maďarsko)

V tomto regionu jsou samozřejmě i dokonalé podmínky pro pěstování vína (ostatně jako snad kdekoliv jinde v Maďarsku) a není důvod nepřijmout pohostinnost od místních vinařů, ale hlavní dominantou oblasti je zmíněný národní park, rozkládající se na úchvatné ploše 236 kilometrů čtverečních. Najdete zde hlavně jinde velmi vzácné druhy ptactva, jako jsou například volavky bílá a červená nebo třeba kolpík bílý. Dále lze zmínit například ohroženou bernešku rudokrkou nebo motáka pilicha a samozřejmě i panovníka všeho ptactva, orla mořského. V jezeře Fertö pak plavou i u nás hojně rozšířené štiky a ostruchy křivočaré.

Národní park Fertö-Hanság (Maďarsko)

Zajímají vás spíše místní rostliny a květiny? Najdete zde vzácný hmyzovník muchovitý, známý našim předkům pod poetickým názvem tořič muchonosný, spoustu kosatců, hvězdice panonské či solničky rozprostřené. Jinými slovy - výběr je opravdu rozsáhlý, ale určitě jste sem nepřijeli jen kvůli zvířatům a rostlinám. Dá se tu totiž nádherně odpočívat a zapomenout na každodenní shon, tenhle maďarský národní park totiž neprojdete za den, a ani se o to raději nepokoušejte. Uniklo by vám toho totiž poměrně mnoho...

Booking.com